Elektronické podání přehledu láká. U ČPZP k němu loni sáhlo téměř 32 procent OSVČ

26.01.2023 10:57 | Komerční článek

Podnikatelů, živnostníků a majitelů firem, kteří již nepodávají Přehledy o výši daňového základu v papírové podobě, přibývá. Jen loni Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) přijala 35 431 elektronických přehledů přes datovou schránku nebo portál E-přepážka. Z celkového počtu 111 592 všech podání to bylo téměř 32 procent. Letos ČPZP očekává nárůst podání elektronickou cestou o více než desetinu.

Elektronické podání přehledu láká. U ČPZP k němu loni sáhlo téměř 32 procent OSVČ
Foto: ČPZP
Popisek: ČPZP

Povinnost předložit přehled o výši daňového základu zdravotní pojišťovně má každá osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), která vykonávala svou podnikatelskou činnost alespoň po část uplynulého roku. Pokud OSVČ v předchozím roce změnila zdravotní pojišťovnu, podává přehled nové i předchozí pojišťovně. Základním termínem pro podání je 2. květen. Za nepředložení přehledu ve stanovené lhůtě hrozí pokuta až 50 000 korun.

Jak upřesnila ředitelka útvaru pro správu pojistného Bc. Marcela Tomanová, z přehledů, které byly v ČPZP letos podány elektronicky, bylo cca 20 tisíc přehledů podáno přes datovou schránku, kterou od 1. ledna 2023 zřizuje Ministerstvo vnitra ČR všem OSVČ. Dalších 1690 přehledů přišlo přes email a cca 12 800 přehledů přes E-přepážku. ČPZP předpokládá, že bankovní identita a datová schránka se bude stále více využívat.

„Očekáváme, že v letošním roce 2023 bude přes datovou schránku zasláno přes 27 tisíc přehledů, což by znamenalo meziroční navýšení o 30 procent. Přes E-přepážku by mělo být zasláno zhruba 17 500 přehledů, kde nárůst proti roku 2022 představuje 36 procent. Celkový podíl přehledů zaslaných elektronicky je očekáván ve výši 41,5 procenta. To jsou čísla, která by nás velmi potěšila,“ dodala ředitelka útvaru pro správu pojistného.

V prosinci roku 2022 ČPZP rozeslala plátcům OSVČ 88 tisíc dopisů, ve kterých podnikatelům připomněla výhody a snadný způsob elektronického podání. Přístup přes E-přepážku umožňuje podání přehledu, žádosti o snížení záloh, stav pojistného, tedy informaci o výši dluhu nebo přeplatku, vrácení přeplatku, přeúčtování platby, vystavení potvrzení o bezdlužnosti a výpis pohledávek a závazků. Od letošního roku nabízí také možnost přímých plateb. Většinu těchto funkcí je možné nalézt i v mobilní aplikaci ČPZP Zdraví v mobilu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?

A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HK ČR: Obranný průmysl jednal s vládními představiteli o financování

19:28 HK ČR: Obranný průmysl jednal s vládními představiteli o financování

Financování rozvoje kapacit a technologií obranného průmyslu, kroky v rámci Implementačního plánu Ho…