Energetický regulační úřad: Aktuálně zveřejněné indikativní ceny plynu jsou nejnižší za poslední dva roky

05.03.2020 17:05 | Zprávy

Pro domácnosti, které využívají plyn k vytápění, klesla indikativní cena plynu za poslední tři měsíce přibližně o 6,4 %. Nyní se pohybuje na úrovni 697 Kč/MWh. Nižší hodnoty tento ukazatel predikoval naposledy v roce 2017. Nejvyšší byl naopak na počátku roku 2019, kdy výrazně přesáhl osmisetkorunovou hranici.

Energetický regulační úřad: Aktuálně zveřejněné indikativní ceny plynu jsou nejnižší za poslední dva roky
Foto: ERÚ
Popisek: ERÚ

„Když jsme v listopadu zveřejňovali indikativní ceny plynu pro minulé čtvrtletí, provázeli jsme je komentářem, že by zemní plyn mohl mírně zlevnit. Aktuální předpověď to jen potvrzuje. Neregulovaná složka, kterou indikativní ceny představují a která u plynu tvoří přibližně tři čtvrtiny z celkové ceny, klesla za jediné čtvrtletí bezmála o padesátikorunu na megawatthodinu," uvádí souvislosti Stanislav Trávníček, předseda Rady Energetického regulačního úřadu, a dodává: „Pokud indikativní ceny plynu klesají už druhé čtvrtletí v řadě, nejde o krátkodobý výkyv a v cenících dodavatelů by se to mělo projevit."

Indikativní ceny plynu nejsou nástrojem přímé regulace, pro dodavatele nejsou závazné. Spotřebitelům ale usnadňují orientaci při porovnávání dodavatelů plynu. Jestliže u svého současného dodavatele platí výrazně více, než kolik naznačuje indikativní cena plynu pro jejich charakter odběru, mohou velmi pravděpodobně získat cenu nižší, ať už zahájí vyjednávání se svým současným dodavatelem nebo se rozhodnout přejít konkurenci.

Vzorec indikativních cen plynu zohledňuje velkoobchodní ceny plynu i přiměřenou marži obchodníka. Velkoobchodní ceny odrážejí krátkodobé i dlouhodobé nákupy plynu na burze, čímž simulují běžné chování obchodníků. Do marže se zase promítá nejenom přiměřený zisk, ale i další náklady, které obchodníkům vznikají ve spojení s nákupem, uskladněním, přepravou plynu aj.

Indikativní ceny plynu nemají představovat nejnižší možnou nabídku, ale férovou cenu, jakou může nabídnout férový dodavatel. Správnost nastavení parametrů dokládá mj. dosavadní praxe, kdy se vždy najde několik společností, ačkoliv je jich menšina, které nabízejí plyn levněji, než kolik stanoví indikativní ceny plynu pro dané období a daný charakter odběru.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Právě vyšla Statistická ročenka 2024

22:03 Český statistický úřad: Právě vyšla Statistická ročenka 2024

Český statistický úřad dmes vydal Statistickou ročenku České republiky 2024. Jde již o 32. svazek ne…