Letos nastal v Česku Den daňové svobody 29. května. To je hluboko pod průměrem eurozóny, ale těsně nad průměrem zemí OECD. Plyne z toho nějaké doporučení?
„Doporučení vidím dvě. Zaprvé, eurozóna není jen elitním klubem bohatých zemí, ale také elitním klubem nákladných, přerostlých a zadlužených států. Zadruhé, nečekat jen na hospodářský růst, vůči kterému pak veřejné výdaje vypadají relativně menší, ale veřejné výdaje i snižovat. Některé země, například Estonsko, to v minulosti dokázaly a můžeme se inspirovat,“ vysvětluje v rozhovoru Dominik Stroukal. Inspiraci v tomto směru si podle něj můžeme brát i z dalších zemí.
„Země jako Estonsko jsou nákladově úsporné. Nepotřebují armády úředníků na vyřešení banalit, které dnes zvládne počítač. Jiné země, jako je Švýcarsko či USA, si zachovaly stále určitou míru daňové konkurence na svém území. To pochopitelně drží jednotlivé kantony či státy zkrátka,“ pokračuje ředitel Liberálního institutu.
V otázce daní a jejich výše má názor zcela nekompromisní. Všechny daně jsou podle něj loupež.
Celý rozhovor s Dominikem Stroukalem si můžete přečíst zde.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva