Oficiální název patentu je „Způsob typizace bakteriálních kmenů Escherichia coli a oligonukleotidy pro použití při tomto způsobu“. Na vývoji metody se podílel tým šesti úzce spolupracujících odborníků. Návrh samotné metody vznikl za spolupráce Mgr. Matěje Bezdíčka a doc. Mgr. Martiny Lengerové, Ph.D., z Centra molekulární biologie a genové terapie Interní hematologické a onkologické kliniky FN Brno a LF MU.
Laboratorní testování proběhlo za spolupráce Mgr. Matěje Bezdíčka a Mgr. Ivy Kocmanové. Algoritmus softwaru pro hodnocení získaných výsledků, tzv. převodní klíč vytvořil Ing. Karel Sedlář, Ph.D. Celý tým pracoval pod záštitou prof. MUDr. Jiřího Mayera, CSc. a prof. MUDr. Zdeňka Ráčila, Ph.D. Vznik unikátní, úzké a dlouhodobé spolupráce specializovaných pracovišť Centra molekulární biologie a genové terapie, Oddělení klinické mikrobiologie, Oddělení kontroly infekcí a nemocniční hygieny a Interní hematologické a onkologické kliniky byl a dodnes je zcela klíčovým bodem pro tento, ale i budoucí projekty.
E. coli je fakultativně anaerobní gramnegativní tyčinkovitá bakterie patřící do čeledi Enterobacteriaceae. Je běžnou součástí střevní mikroflóry zdravých lidí. Ve střevě je patogenní pouze v případě, že je vybavena specifickými faktory virulence, mimo střevo je patogenní téměř vždy. Je jedním z nejčastějších původců řady komunitních infekcí i infekcí spojených se zdravotní péčí zahrnující např. záněty močových cest, bakteriémie, sepse, infekce zažívacího 20 traktu, meningitidy atd. V prostředí nemocnice může být původcem závažných epidemií. Většina kmenů vykultivovaných z klinických vzorků je rezistentní k několika skupinám antibiotik. Vzhledem ke stále se rozšiřující populaci multirezistentních bakterií je třeba sledovat jejich epidemiologii v rámci jednotlivých nemocnic i větších územních celků a umožnit tak kontrolu nad vznikem a šíření takovýchto kmenů. Typizace bakterií je také klíčovým nástrojem pro odhalení zdrojů lokálních epidemií a jejich eliminaci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva