FN Hradec Králové: Tkáňová ústředna si připomíná 70. výročí založení

12.09.2022 18:47 | Aktualizováno

Tkáňová ústředna Fakultní nemocnice Hradec Králové, která patří mezi nejdéle fungující tkáňová zařízení na světě, si letos připomíná 70. výročí od svého vzniku.

FN Hradec Králové: Tkáňová ústředna si připomíná 70. výročí založení
Foto: fnhk.cz
Popisek: Fakultní nemocnice Hradec Králové

Ústředna, která je samostatným oddělením specializovaným na opatřování, zpracování, konzervaci, skladování a distribuci lidských buněk a tkání k použití při klinických transplantacích, sleduje moderní trendy, novinkou je například spolupráce s IV. interní hematologickou klinikou na jejím transplantačním programu.

„Spolupráce se týká konzervace výchozí suroviny pro výrobu geneticky manipulovaných léčivých přípravků moderní terapie vyráběných v zahraničí a skladování těchto přípravků před vlastním použitím. Prioritou v oblasti použití tkáňových štěpů je zřízení banky kryokonzervovaných cév pro použití na specializovaných pracovištích cévní chirurgie v celé ČR,“ uvedla vedoucí Tkáňové ústředny FN HK Mgr. Miroslava Jandová.

Výročí založení tkáňové ústředny připomene 19. září 2022 odborná konference, která se uskuteční ve Výukovém centru Lékařské fakulty UK v Hradci Králové. Na programu budou například přednášky o historii transplantace kostní dřeně v Hradci Králové, využití tkáňových štěpů v různých oborech medicíny a mnohé další.

Tkáňová ústředna FN HK vznikla v roce 1952, zakladatelem byl prof. MUDr. Rudolf Klen, Dr.Sc., který v čele zařízení působil až do roku 1983. Jeho nástupcem se stal MUDr. Pavel Měřička, Ph.D., který ústřednu vedl do roku 2017. V letech 2018 až 2021 byl vedoucím RNDr. Lubomír Štěrba. V roce 2004 získalo tkáňové zařízení licenci MZ ČR, v roce 2011 od SÚKL a v roce 2017 bylo registrováno u Evropské komise. Zásadním pro další rozvoj pracoviště byla celková rekonstrukce v letech 1999 až 2003, jejímž výsledkem bylo splnění nových kvalitativních požadavků pro zpracování buněk a tkání.

Tkáňové zařízení poskytuje pro klinické transplantace nejen ve Fakultní nemocnici Hradec Králové štěpy buněčné (např. periferní progenitorové buňky, pupečníkovou krev, atd.) i štěpy tkáňové (např. kostní, vazivové, chrupavkové a cévní). Výše uvedené buněčné štěpy se uplatňují především v hematologii a onkologii, tkáňové štěpy slouží při rekonstrukčních výkonech v neurochirurgii, traumatologii, cévní chirurgii, ortopedii a oftalmologii.

Metody zpracování buněk a tkání jsou založeny na aseptickém odběru a zpracování a následné konzervaci na teplotu – 80 stupňů Celsia či za použití látek zabraňujících poškození buněk kryokonzervací, tzv. kryoprotektiv, na teplotu ?170 °C a nižší. Uložení kryokonzervovaných buněčných štěpů při teplotách kapalného dusíku umožňuje jejich dlouhodobé skladování po léta až desetiletí.

Od roku 1996 je součástí ústředny také Mléčná banka, která se orientuje na sběr a konzervaci mateřského mléka především pro potřeby Neonatologického centra při Dětské klinice FN HK. Tkáňová ústředna má také zkušenosti s produkcí autologní epidermální keratinocyty pro léčbu popálených či autologních chondrocytů pro léčbu defektů kloubní chrupavky. Více informací o pracovišti je možné najít ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká televize: Pět nových pořadů, pět různých pohledů

20:16 Česká televize: Pět nových pořadů, pět různých pohledů

Od 13. ledna 2025 rozšíří Česká televize své publicistické portfolio o pět nových pořadů. Tři z nich…