Odpalovat pyrotechniku přitom v daném místě bylo nebezpečné – mohlo dojít ke zranění nejen samotných fanoušků jdoucích jeden vedle druhého v průvodu, ale i kolemjdoucích jiných lidí a dohlížejících policistů. Navíc hrozilo, že odpálená pyrotechnika zasáhne i výletní lodě s turisty na Vltavě podplouvající most.
Zákrok policie byl přiměřený situaci. Policisté nejprve opakovaně varovali fanoušky, že nesmí pyrotechniku odpalovat. Teprve poté, co fanoušci neuposlechli, proti nim zasáhla. Postupovala přitom bez nadměrného násilí a za použití jen takových donucovacích prostředků, které byly na místě vzhledem k protizákonnému chování konkrétních jednotlivých fanoušků a potřebě zjistit jejich totožnost.
„Byl to přiměřený, neagresivní zákrok,“ řekl k policejnímu postupu soudce zpravodaj Karel Šimka. Zdůraznil, že Nejvyšší správní soud se snaží pohlížet na policii spíše přísně. Chce, aby byla akceschopná tam, kde je to zapotřebí, ale pokud je to možné, má spíše mírnit situaci, nestupňovat napětí a "pomáhat a chránit". V daném případě policie svou úlohu podle Šimky splnila.
Informace k rozhodnutí ze dne 22. února 2017, sp. zn. 2 As 216/2016, celé zde.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva