Festival Svobody oslaví 25. narozeniny naší znovunabyté svobody

07.11.2014 17:00 | Zprávy

Desítky výstav, filmový a hudební festival, koncerty, besedy, ale také například mezinárodní konference o lidských právech, karnevalový průvod, tradiční happeningy nebo celorepubliková webová aplikace pro základní a střední školy a mnoho dalších akcí. To je Festival Svobody, který prostřednictvím desítek akcí v celé republice i na Slovensku oslaví v listopadu a v prosinci 25. narozeniny naší znovunabyté svobody a demokracie.

Festival Svobody oslaví 25. narozeniny naší znovunabyté svobody
Foto: Hans Štembera
Popisek: Památník 17. listopadu na Národní třídě

Letos uplyne 25 let od sametové revoluce, díky které žijeme již čtvrt století ve svobodné společnosti. Obzvlášť mladé generaci se může zdát, že to snad ani nikdy nemohlo být jinak a v budoucnu ani jinak být nemůže. A přitom změna, kterou prošla v roce 1989 naše společnost, byla důsledkem přirozené a stále sílící touhy po svobodě, demokratických hodnotách a naplňování lidských práv. Touhy, která byla však leckdy tvrdě vykoupena. Je důležité si připomenout, jak a díky komu jsme svobodu získali. A hlavně to, že ji máme. Že můžeme svobodně mluvit, psát, cestovat, studovat, volit. To je dobrý důvod k oslavě. Ale také ke vzpomínce na události před pětadvaceti lety, která vedla k uvědomění, jak cenná pro nás všechny svoboda je. Vždyť v našich moderních dějinách zatím ještě nebylo tak dlouhé období bez vnějšího útlaku či diktátu jednoho světonázoru. Proto se české i slovenské občanské iniciativy, kulturní organizace, umělci i studenti zapojili do Festivalu Svobody.

Na programu několikatýdenních oslav, pod nimiž jsou mezi jinými podepsány společnosti Člověk v tísni, Opona, Knihovna Václava Havla, Český rozhlas, Česká televize, Pražské jaro nebo Palác Lucerna, jsou výstavy, koncerty vážné i populární hudby, besedy s pamětníky listopadových událostí roku 1989, ale také vzdělávací programy nebo filmový festival.

Už od začátku října je v rámci Příběhů bezpráví všem školákům a jejich učitelům k dispozici vzdělávací projekt s názvem Naše revoluce, kdy se jednotlivé školy zapojují do mapování sametové revoluce. Vyhledávají dobové fotografie či novinové články, oslovují pamětníky, pátrají v archivech a sdílejí příběh svojí obce prostřednictvím mapové aplikace.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK ČR: Oprava škod v Domě přírody Moravského krasu po loňské povodni je v závěrečné fázi

16:14 AOPK ČR: Oprava škod v Domě přírody Moravského krasu po loňské povodni je v závěrečné fázi

Loňská blesková povodeň v oblasti Vilémovic v Moravském krasu zničila asfaltovou komunikaci v Suchém…