Důsledné a cílené prověřování přihlášek k registraci k DPH, které je dnes běžně aplikovanou praxí v řadě členských států EU, je základním preventivním obranným mechanismem proti vzniku organizovaných podvodů na DPH. V praxi tyto podvody spočívají zjednodušeně v tom, že daň zůstává zaregistrovanou rizikovou osobou na výstupu záměrně neuhrazena, zatímco odběratel rizikové osoby uplatňuje nárok na odpočet daně. „Cílem prověřování je zamezit vstupu rizikových subjektů do systému, a tím vytvořit bezpečnější prostředí pro již registrované plátce,“ vysvětlil Jiří Fojtík, ředitel Sekce metodiky a výkonu daní.
Cílem však není plošné prověřování všech žadatelů o registraci k DPH. V první fázi správce daně kontroluje údaje uvedené v přihlášce, dobrovolně přiložené přílohy, informace z obchodního či živnostenského rejstříku a informace získané při plnění povinností na dani z příjmů a jiných daních. V případě, že údaje uvedené v přihlášce vzbuzují oprávněné pochybnosti o jejich správnosti či úplnosti, vyzve správce daně subjekt, aby údaje vysvětlil, doložil, popřípadě doplnil nebo změnil. „Doložení příloh současně s přihláškou tak může vést k urychlení procesu registrace, zejména pokud žadatel věrohodně doloží svoji ekonomickou činnost,“ řekl Jiří Fojtík. Pokud správce daně dojde na základě důkazů k závěru, že registrace k DPH může být využita podvodným způsobem, rozhodne o zamítnutí registrace.
Současně s přihláškou proto doporučujeme zaslat i další dokumenty ve formě příloh, které prokazují zásadní skutečnosti uvedené v přihlášce (např. příloha dokládající skutečné sídlo, příloha dokládající důvody povinné registrace, příloha dokládající bankovní účty, apod.).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva