Finanční správa: Spolupráce s Univerzitou Karlovou se zaměří na mezery v dani z příjmů, přesouvání zisků do zahraničí i vývoj rizikových modelů

06.11.2024 19:15 | Tisková zpráva

Generální finanční ředitelství (GFŘ) a Univerzita Karlova, Fakulta sociálních věd, uzavřely memorandum o spolupráci, zaměřené na posílení odborné spolupráce v oblasti analýzy daně z příjmů právnických osob.

Finanční správa: Spolupráce s Univerzitou Karlovou se zaměří na mezery v dani z příjmů, přesouvání zisků do zahraničí i vývoj rizikových modelů
Foto: financnisprava.cz
Popisek: Finanční správa ČR - logo

Memorandum, uzavřené podle § 1746 odst. 2 občanského zákoníku, stvrzuje dlouhodobý závazek Finanční správy ČR a Univerzity Karlovy ke společným aktivitám v oblasti daňových analýz a výzkumu. Spolupráce s odborníky z Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd, konkrétně výzkumného centra CORPTAX a nového Centra veřejných financí, se v oblasti daně z příjmů právnických osob zaměří na:

  • odhad daňových mezer v rámci daňového systému, 
  • analýzu přesouvání zisků z České republiky do zahraničí, 
  • efektivní využití dat z mezinárodní výměny informací, 
  • vývoj rizikových modelů k identifikaci firem, využívajících daňové ráje.

Memorandum definuje klíčové oblasti spolupráce, které zahrnují nejen výzkum, ale také odbornou konzultační činnost a podporu při vzdělávacích akcích obou institucí. Zaměstnanci finanční správy i akademičtí pracovníci Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy budou mít možnost účastnit se společných odborných seminářů a workshopů, jejichž cílem je sdílení nejnovějších poznatků a postupů v oblasti daňových analýz.

„Tato spolupráce s Fakultou sociálních věd Univerzity Karlovy představuje významný krok k prohloubení našeho úsilí o efektivní boj proti přesouvání zisků a zajištění spravedlivého daňového systému,“ uvedla Mgr. Simona Hornochová, generální ředitelka Finanční správy České republiky. „Věříme, že výsledky této spolupráce přispějí k vytvoření pokročilých analytických nástrojů, které nám pomohou lépe identifikovat a eliminovat nelegitimní praktiky vedoucí ke zkreslování zisků firem nebo jejich vyvádění do zahraničí,“ dodala.

Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy přináší do této spolupráce silné akademické zázemí a odborníky z Institutu ekonomických studií, konkrétně výzkumného centra CORPTAX a nového Centra veřejných financí, zastoupeného především Petrem Janským, Miroslavem Palanským a Tomášem Boukalem, kteří mají bohaté zkušenosti z oblasti veřejných financí a zdanění firem.

"Spolupráce mezi Generálním finančním ředitelstvím a Fakultou sociálních věd Univerzity Karlovy představuje skvělou příležitost, jak propojit výzkum s praxí a napomoci tomu, aby firmy neobcházely své daňové povinnosti,“ uvedl doc. PhDr. Adam Geršl, Ph.D., ředitel Institutu ekonomických studií. „Díky úzké spolupráci s finanční správou budeme moci analyzovat zajímavá data a zároveň získáme praktické poznatky od expertů, které nám umožní provádět špičkový výzkum v oblasti zdanění právnických osob a přesouvání zisků. Věříme, že tato spolupráce obohatí naše teoretické poznatky o zdanění firem, o rozdílech v tom, kdo platí kolik, ale i poznatky k vyhodnocování dopadů reforem, a napomůže tak k vytvoření spravedlivějšího a efektivnějšího daňového systému."

Výzkumný tým, složený z akademiků a odborníků z finanční správy, se bude věnovat analýzám založeným na datech z mezinárodní výměny informací a daňových přiznání.

Memorandum bylo podepsáno na dobu určitou do 31. prosince 2025 a jeho cílem je dosažení konkrétních výstupů, které budou mít přímý dopad na zlepšení daňového prostředí v České republice.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP a odborové organizace se dohodly na dodatku ke kolektivní smlouvě

7:23 DPP a odborové organizace se dohodly na dodatku ke kolektivní smlouvě

Vedení Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) a všechny odborové organizace působící v DPP podepsaly …