HK ČR: Podnikatelská mise do Turecka přispěla k česko-turecké obchodní výměně

16.09.2014 10:45 | Zprávy

Hospodářská komora České republiky (HK ČR) realizovala ve dnech 9. - 13. září další ze svých zahraničních podnikatelských misí. Desítka českých podnikatelů, v čele s viceprezidentem HK ČR Bořivojem Minářem, tentokrát zamířila do Turecka, tedy do oblasti, která je z hlediska exportní politiky ČR prioritní.

HK ČR: Podnikatelská mise do Turecka přispěla k česko-turecké obchodní výměně
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

Podnikatelé reprezentující energetiku, strojírenství a další obory se první den mise představili v Istanbulu, a to na Česko-tureckém podnikatelské fórum, který HK ČR organizovala ve spolupráci s Istanbulskou hospodářskou komorou. Fórum zahájil viceprezident Istanbulské hospodářské komory Dursun Topcu, a vystoupila zde i generální konzulka ČR v Istanbulu Ester Lauferová k významu česko-tureckých ekonomických vztahů, kdy zmínila zájem ČR na růstu objemu zahraničního obchodu s Tureckem, jehož důkazem je i zvažované otevření kanceláře České exportní banky (ČEB) v Turecku. Na úvodní slova navázala bilaterální jednání českých firem s tureckými protějšky.

V Istanbulu firmy absolvovaly také jednání s předsedou turecké organizace DEIK - Výborem pro zahraniční a ekonomické vztahy a zároveň předsedou Česko-tureckého výboru Nazmi Akimanem. Navštívily i veletrhy Ankiros 2014 (12. mezinárodní strojírenský veletrh, veletrh slévárenských technologií, železa a oceli), Annofer 2014 (11. mezinárodní veletrh technologií neželezných kovů, strojů a produktů k přímému prodeji), a Turkcast 2014 (6. slévárenský veletrh). Návštěva veletrhů potvrdila vysokou konkurenci na tureckém trhu, o který má eminentní zájem nejen Čína, ale i Itálie, či Německo. „Čeští podnikatelé patří k extratřídě a jsou bezesporu konkurenceschopní. Navíc jsou schopni reagovat na velmi vysoké nároky, být flexibilní, rychle reagovat na vzniklou situaci. Když tedy porovnáme kvalitu a flexibilitu vůči ostatním byznysmenům světa, patříme k těm nejlepším,“ řekl viceprezident Minář.

Podnikatelská mise HK ČR se v pátek 12. září 2014 přesunula z Istanbulu do Izmiru, který je s počtem obyvatel 4 miliony  třetím největším městem Turecka a profiluje se jako veletržní a konferenční centrum země. Jeho jedinečná poloha nahrává rovněž spolupráci při vstupu na trhy Středního Východu. Zástupci českých firem se představili na Česko-tureckém workshopu organizovaném Obchodní komorou města Izmir "IZTO", kde vystoupili zástupci Asociace egejských průmyslníků a obchodníků "ESIAD" a Rozvojová agentura "IZKA". Následná bilaterální jednání firem okomentoval vedoucí obchodně-ekonomického oddělení Velvyslanectví ČR v Ankaře Arnošt Kareš: „Jsem rád, že perspektivní exportní subjekty na misi Hospodářské komory doprovázeli i zástupci ČEB. V tomto duchu dlouhodobě působíme s cílem prezentovat turecké straně komplexní "české řešení" zahrnující celý hodnotový řetězec v rámci námi identifikovaných prioritních sektorů, a to včetně možnosti exportního financování a pojištění, jehož nositeli jsou právě ČEB a EGAP.“

V rámci podnikatelské mise do Turecka byl velký zájem o výrobce strojních zařízení. „Je potřeba připomenout, že například v Izmiru české firmy vyhrály zakázku na dodávku technologií na řízení dopravy, kde byly ve finále vybrány před společností Siemens,“ upozorňuje viceprezident HK ČR Minář a dodává: „Součástí rozvoje průmyslu je i propojování vědecké základny a praxe. Cesta do Izmiru potvrdila, že vedle Istanbulu existují i další destinace, kde můžou české firmy navázat spolupráci.“

Mise do Turecka se účastnila i firma TOS KUŘIM-OS, a.s. (výrobce obráběcích strojů): „Jednali jsme mimo jiné se společností HIDROEN ANKARA, a to ohledně spolupráce v oblasti energetiky,“ sdělil Lukáš Řepa, sales manager společnosti a dodal: „Konkrétně se jedná o stroje na obrábění turbín. V průběhu veletrhu v Istanbulu jsme společně s naším zástupcem v Turecku panem Hakanem Güvenem (firma Lider CNC) rovněž jednali výběrem se slévárnami AKDAS ANKARA, IGREK BURSA, DIRINLER IZMIR, OZGUN MAKINA, ENTIL atd., které mají zájem o stroje z produkce TOS. Tyto firmy nabízí spolupráci i při dodávkách odlitků nebo ozubených kol. Organizační zajištění podnikatelské mise a rovněž kvalitu bilaterálních jednání hodnotíme pozitivně.“

Průběh podnikatelské mise hodnotí kladně i zástupce ČVUT v Praze Jiří Ehrlich: „Na základě jednání s partnerem v průběhu podnikatelského fóra v Izmiru jsme připravili návrh smlouvy k projektu Erasmus. Univerzita bude prohlubovat kontakty s českými firmami, které se zajímají o export. Zájem je o výměnu studentů. Dále připravujeme společné projekty výzkumu a vývoje se zahraničními univerzitami  a další projekty, které podpoří české exportéry. Organizační zajištění podnikatelské mise a rovněž kvalitu bilaterálních jednání hodnotím pozitivně.“

HK ČR i nadále pokračuje v aktivní podpoře svých členů z řad exportérů. Aktuálně doprovází podnikatele na historicky první misi do Íránu, v brzké době vypraví podnikatelské delegace například do Japonska.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český rozhlas: Nejposlouchanější stanice Radiožurnál dál posiluje pozice na trhu

22:03 Český rozhlas: Nejposlouchanější stanice Radiožurnál dál posiluje pozice na trhu

Aktuální výsledky národního výzkumu poslechovosti rádií v České republice Radioprojekt za 2. a 3. kv…