Podnikatelé reprezentující energetiku, strojírenství a další obory se první den mise představili v Istanbulu, a to na Česko-tureckém podnikatelské fórum, který HK ČR organizovala ve spolupráci s Istanbulskou hospodářskou komorou. Fórum zahájil viceprezident Istanbulské hospodářské komory Dursun Topcu, a vystoupila zde i generální konzulka ČR v Istanbulu Ester Lauferová k významu česko-tureckých ekonomických vztahů, kdy zmínila zájem ČR na růstu objemu zahraničního obchodu s Tureckem, jehož důkazem je i zvažované otevření kanceláře České exportní banky (ČEB) v Turecku. Na úvodní slova navázala bilaterální jednání českých firem s tureckými protějšky.
V Istanbulu firmy absolvovaly také jednání s předsedou turecké organizace DEIK - Výborem pro zahraniční a ekonomické vztahy a zároveň předsedou Česko-tureckého výboru Nazmi Akimanem. Navštívily i veletrhy Ankiros 2014 (12. mezinárodní strojírenský veletrh, veletrh slévárenských technologií, železa a oceli), Annofer 2014 (11. mezinárodní veletrh technologií neželezných kovů, strojů a produktů k přímému prodeji), a Turkcast 2014 (6. slévárenský veletrh). Návštěva veletrhů potvrdila vysokou konkurenci na tureckém trhu, o který má eminentní zájem nejen Čína, ale i Itálie, či Německo. „Čeští podnikatelé patří k extratřídě a jsou bezesporu konkurenceschopní. Navíc jsou schopni reagovat na velmi vysoké nároky, být flexibilní, rychle reagovat na vzniklou situaci. Když tedy porovnáme kvalitu a flexibilitu vůči ostatním byznysmenům světa, patříme k těm nejlepším,“ řekl viceprezident Minář.
Podnikatelská mise HK ČR se v pátek 12. září 2014 přesunula z Istanbulu do Izmiru, který je s počtem obyvatel 4 miliony třetím největším městem Turecka a profiluje se jako veletržní a konferenční centrum země. Jeho jedinečná poloha nahrává rovněž spolupráci při vstupu na trhy Středního Východu. Zástupci českých firem se představili na Česko-tureckém workshopu organizovaném Obchodní komorou města Izmir "IZTO", kde vystoupili zástupci Asociace egejských průmyslníků a obchodníků "ESIAD" a Rozvojová agentura "IZKA". Následná bilaterální jednání firem okomentoval vedoucí obchodně-ekonomického oddělení Velvyslanectví ČR v Ankaře Arnošt Kareš: „Jsem rád, že perspektivní exportní subjekty na misi Hospodářské komory doprovázeli i zástupci ČEB. V tomto duchu dlouhodobě působíme s cílem prezentovat turecké straně komplexní "české řešení" zahrnující celý hodnotový řetězec v rámci námi identifikovaných prioritních sektorů, a to včetně možnosti exportního financování a pojištění, jehož nositeli jsou právě ČEB a EGAP.“
V rámci podnikatelské mise do Turecka byl velký zájem o výrobce strojních zařízení. „Je potřeba připomenout, že například v Izmiru české firmy vyhrály zakázku na dodávku technologií na řízení dopravy, kde byly ve finále vybrány před společností Siemens,“ upozorňuje viceprezident HK ČR Minář a dodává: „Součástí rozvoje průmyslu je i propojování vědecké základny a praxe. Cesta do Izmiru potvrdila, že vedle Istanbulu existují i další destinace, kde můžou české firmy navázat spolupráci.“
Mise do Turecka se účastnila i firma TOS KUŘIM-OS, a.s. (výrobce obráběcích strojů): „Jednali jsme mimo jiné se společností HIDROEN ANKARA, a to ohledně spolupráce v oblasti energetiky,“ sdělil Lukáš Řepa, sales manager společnosti a dodal: „Konkrétně se jedná o stroje na obrábění turbín. V průběhu veletrhu v Istanbulu jsme společně s naším zástupcem v Turecku panem Hakanem Güvenem (firma Lider CNC) rovněž jednali výběrem se slévárnami AKDAS ANKARA, IGREK BURSA, DIRINLER IZMIR, OZGUN MAKINA, ENTIL atd., které mají zájem o stroje z produkce TOS. Tyto firmy nabízí spolupráci i při dodávkách odlitků nebo ozubených kol. Organizační zajištění podnikatelské mise a rovněž kvalitu bilaterálních jednání hodnotíme pozitivně.“
Průběh podnikatelské mise hodnotí kladně i zástupce ČVUT v Praze Jiří Ehrlich: „Na základě jednání s partnerem v průběhu podnikatelského fóra v Izmiru jsme připravili návrh smlouvy k projektu Erasmus. Univerzita bude prohlubovat kontakty s českými firmami, které se zajímají o export. Zájem je o výměnu studentů. Dále připravujeme společné projekty výzkumu a vývoje se zahraničními univerzitami a další projekty, které podpoří české exportéry. Organizační zajištění podnikatelské mise a rovněž kvalitu bilaterálních jednání hodnotím pozitivně.“
HK ČR i nadále pokračuje v aktivní podpoře svých členů z řad exportérů. Aktuálně doprovází podnikatele na historicky první misi do Íránu, v brzké době vypraví podnikatelské delegace například do Japonska.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva