Na příkladu letošního července a srpna bylo krásně vidět, jak se na nárůstu počtu požárů (hlavně v přírodním prostředí) podepisuje počasí. Díky proměnlivému srpnovému počasí a občasnému dešti, klesly požáry v přírodním prostředí oproti červenci téměř na třetinu. Zatímco v červenci jich bylo 1 117 v srpnu pouze 411. I přesto je ale nárůst letních požárů patrný. Hasiči vyjeli během dvou letních měsíců k 3 977 požárům, což je průměrně 64 požárů denně. Přitom dlouhodobý denní průměr činí 49 požárů.
Letos v létě (od 1. 7. – 31. 8. 2019) vyjeli hasiči celkem ke 25 404 událostem, což znamená, že vyjížděli průměrně 410krát denně. Dlouhodobý denní průměr přitom činí 311 výjezdů.
Dnem s nejvíce požáry se stal 6. červenec 2019, kdy hasiči vyjížděli k 145 požárům. Tento den tak překonal nejbohatší den na požáry loňského roku, kdy hasiči vyjeli k 143 požárům dne 31. července 2018. A ještě jedno srovnání, tentokrát s létem 2015, které bylo také velmi horké a suché. Tehdy hasiči vyjeli k nejvíc požárům dne 14. srpna 2015, kdy se počet požárů vyšplhal až k číslu 201. V létě 2015 ale období nejhorších požárů bylo pouze mezi 31. červencem a 15. srpnem, zatímco letos hasiči vyjížděli ke zvýšenému počtu požárů prakticky již od dubna.
Červenci ještě dominovaly velké požáry v přírodním prostředí (výčet níže), srpen byl po této stránce klidnější, pokračovala ale série požárů techniky, která pracovala na polích, hořely rodinné domy, výrobní haly, skládky nebo zpovědnice kostela.
Například 2. srpna hořel traktor na poli v okrese Mělník (SCK), 3. srpna pak 6 jednotek hasičů likvidovalo požár čelního nakladače v okrese Beroun. 5. srpna v okrese Chrudim (PAK) způsobil škodu přes 3 miliony požár kombajnu a pole. Den poté 6. srpna v Hněvotíně, okrese Olomouc likvidovali hasiči požár traktoru a pole. Lis na slámu a traktor na poli hořely 9. srpna v okrese Tábor (JČK). 27. srpna došlo k požáru kombajnu a pole o rozloze 100x100m v okrese Rakovník (SCK) a ve stejný den hořel také traktor s lisem na slámu a pole na Vysočině na Havlíčkobrodsku.
3. srpna došlo k požáru v kostele sv. Jakuba Staršího v Chotěboři (VYK). Hořící zpovědnici a jeden z oltářů se hasičům podařilo uhasit po pár minutách intenzivního hašení. V celém kostele hasiči následně provedli průzkum. Při požáru došlo k silnému zakouření kostela a poškození výmalby.
12. srpna zachvátily plameny rodinný dům v Hrabové na Šumpersku (OLK). Požár se postupně rozšířil i sousední louku, zde nabral rozměrů na ploše zhruba 50x50 metrů. Vážnější situace se odehrávala přímo v požárem zasažené budově o rozloze střech všech staveb odhadovanou plochou 30x15 metrů.
18. srpna bojovalo 9 jednotek hasičů s rozsáhlým požárem rodinného domu v Kacanovech (LIK). Průzkumem bylo zjištěno, že požár začal v prvním patře v kuchyni a rychle se rozšířil přes druhé patro až pod střechu, která byla v rekonstrukci. Střešní prostor byl velmi těžko přístupný. Aby bylo možné zahájit hasební práce, museli se hasiči prostorem prořezávat.
28. srpna vyjíždělo 13 jednotek k požáru průmyslové haly v Lovosicích (ULK). Zde hořela celá hala na uskladnění polyamidových vláken a bylo nutné vyhlásit třetí stupeň požárního poplachu.
Příklady největší červencových požárů v přírodním prostředí:
5. července 2019, Ústecký kraj, obec Lipenec, požár stohu slámy a 2 polí na ploše 2 x 1 km. Kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám, velkému rozsahu zasažené plochy a počtu zasahujících jednotek byl vyhlášen 3. stupeň požárního poplachu. K leteckému hašení byl nasazen vrtulník Letecké služby PČR. Zásah si vyžádal omezení provozu na přilehlých komunikacích. Požár byl zlikvidován po necelých šesti hodinách.
10. července 2019, Ústecký kraj, Františkov nad Ploučnicí, požár lesního porostu a trávy v těžce dostupném terénu. Jednalo se o povrchový požár lesní hrabanky a nových sazenic stromů na ploše 300 x 100 m. Kromě osmi hasičských jednotek z ústeckého kraje byl povolán armádní vrtulník, který nad požářištěm provedl 32 shozů s celkovým objemem 32 tisíc litrů vody. Likvidace požáru trvala od půl druhé odpoledne do pozdních nočních hodin. Příčinou vzniku požáru byla nedbalost neznámé osoby při manipulaci s otevřeným ohněm.
23. července 2019, Středočeský kraj, obec Rejšice, požár pole, který se vlivem silného větru rychle šířil a zasáhl i část dalšího pole s neposekanou pšenicí. Kvůli obavám, že se plameny rozšíří i na les, který se nacházel na konci hořícího pole, vyhlásil velitel zásahu třetí poplachový stupeň a bylo přivoláno celkem 12 požárních jednotek. K zásahu bylo připravené i letadlo Letecké hasičské služby z Mnichova Hradiště, které bylo nakonec odvoláno, neboť hasičům se společně se zemědělci podařilo po necelé hodině oddělit požár od nesklizeného pole oboráním, čímž se zabránilo dalšímu šíření plamenů. Po necelých 2 hodinách byl požár zlikvidován. Příčinou vzniku požáru byla mechanická jiskra na žací liště.
25. července 2019, Pardubický kraj, Obec Dolní Morava požáru lesního porostu v obtížně přístupném terénu pod rozhlednou Klepáč. Byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu a povoláno dvanáct jednotek požární ochrany. Hasičům komplikoval likvidaci požáru členitý terén a velmi strmé stráně. Na místo byl velitelem zásahu povolán vrtulník Letecké služby Policie ČR který prováděl hašení ze vzduchu. Hasiči dostali požár pod kontrolu po pěti hodinách od nahlášení události.
26. července 2019, Středočeský kraj, obec Vlačice, požár 53 hektarů obilí. Byl vyhlášen 3. stupeň požárního poplachu. Požár díky silnému větru neustále nabíral na intenzitě, proto velitel zásahu požádal operační středisko o vyslání dalších jednotek. Na místě se tak sjelo celkem osmnáct jednotek ze tří krajů. Zásah značně urychlilo, že hasiči měli možnost jezdit kyvadlově pro vodu na nedaleké vojenské letiště, takže se po hodině podařilo požár lokalizovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva