HZS: Na likvidaci letecké v Litvínově nasadili hasiči speciální techniku a drony

29.08.2024 13:21 | Tisková zpráva

Ojedinělé situaci čelili pyrotechnici při nálezu letecké pumy, která byla odhalena díky výkopovým pracím, prováděným v areálu litvínovské rafinérie. Jak uvedla policejní mluvčí, kpt. Irena Pilařová, jedná se o anglickou leteckou pumu ráže 500 liber, jejíž nebezpečnost a ojedinělost spočívá v iniciačním mechanismu, který může být nastaven až na 144 hodin, tedy šest dní.

HZS: Na likvidaci letecké v Litvínově nasadili hasiči speciální techniku a drony
Foto: HZS ČR
Popisek: logo Hasičského záchranného sboru České republiky

Od ohlášení nálezu na zásahu spolupracuje s Policií České republiky (PČR) také Hasičský záchranný sbor ČR, který v současnosti celému zásahu velí. Primárním úkolem jednotek požární ochrany (JPO) je zabezpečení přípravných prací vedoucích k likvidaci nevybuchlé letecké pumy a podpora ve smyslu poskytnutí speciální techniky předurčené pro nasazení v prostředí s vysokou mírou ohrožení obsluhy a letecká podpora veliteli zásahu zaštítěna drony.

Na zásahu se podílí profesionální i dobrovolné JPO z Ústeckého kraje a HZS podniku Orlen Unipetrol, které byly průběžně posíleny o jednotky Záchranného útvaru HZS ČR. V rámci přípravných prací hasiči zabezpečují plnění a manipulaci s big bagy a pytly s pískem, které jsou postupně rozmísťovány a následně využity pro stavbu „sarkofágu“ kolem nalezené munice. Ten má usměrnit řízený odpal pumy a tlumit následky exploze. Pro ochranu zařízení, technologií a budov v nejbližším perimetru, pak instalují balistické deky (bombdeky), betonové bloky a lodní kontejnery.

Veliteli zásahu z HZS Ústeckého kraje a Pyrotechnické službě PČR poskytuje neocenitelnou pomoc dokumentační skupina Generálního ředitelství HZS ČR, která provádí neustálý monitoring místa zásahu, zabezpečuje přenos do štábu a prozkoumává dronem vnitřní prostory budov v těsné blízkosti nálezu pumy. Tato skupina byla ve středu v podvečer posílena o dronové skupiny HZS Karlovarského a Jihomoravského kraje. Získaná data jsou shromažďována v aplikaci Jestřáb, díky které lze pro přesnější orientaci na místě zásahu provádět i 3D modelaci místa.

Štáb VZ v současné době připravuje koncepci rozestavení sil a prostředků složek IZS v době řízeného odstřelu letecké pumy, aby se zamezilo vzniku druhotných škod po výbuchu. V současné době se během odstřelu předpokládá nasazení zhruba 12 jednotek s 15 kusy techniky na předem vytipovaná místa. Zároveň bude situaci monitorovat 10 dronů. Další 4 FPV (first person view) drony budou připraveny k průzkumu vnitřních a stísněných prostor. Vzhledem k rozsahu všech opatření předpokládáme, že naše činnost na místě bude pokračovat ještě v řádech hodin i dnů po řízeném odstřelu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Všechny smlouvy z letošního lesnického tendru jsou uzavřené

22:08 Lesy ČR: Všechny smlouvy z letošního lesnického tendru jsou uzavřené

Celkem dvanáct smluv, které vzešly z letošního lesnického tendru, jsou s dodavateli prací a služeb v…