HZS: Na likvidaci letecké v Litvínově nasadili hasiči speciální techniku a drony

29.08.2024 13:21 | Tisková zpráva

Ojedinělé situaci čelili pyrotechnici při nálezu letecké pumy, která byla odhalena díky výkopovým pracím, prováděným v areálu litvínovské rafinérie. Jak uvedla policejní mluvčí, kpt. Irena Pilařová, jedná se o anglickou leteckou pumu ráže 500 liber, jejíž nebezpečnost a ojedinělost spočívá v iniciačním mechanismu, který může být nastaven až na 144 hodin, tedy šest dní.

HZS: Na likvidaci letecké v Litvínově nasadili hasiči speciální techniku a drony
Foto: HZS ČR
Popisek: logo Hasičského záchranného sboru České republiky

Od ohlášení nálezu na zásahu spolupracuje s Policií České republiky (PČR) také Hasičský záchranný sbor ČR, který v současnosti celému zásahu velí. Primárním úkolem jednotek požární ochrany (JPO) je zabezpečení přípravných prací vedoucích k likvidaci nevybuchlé letecké pumy a podpora ve smyslu poskytnutí speciální techniky předurčené pro nasazení v prostředí s vysokou mírou ohrožení obsluhy a letecká podpora veliteli zásahu zaštítěna drony.

Na zásahu se podílí profesionální i dobrovolné JPO z Ústeckého kraje a HZS podniku Orlen Unipetrol, které byly průběžně posíleny o jednotky Záchranného útvaru HZS ČR. V rámci přípravných prací hasiči zabezpečují plnění a manipulaci s big bagy a pytly s pískem, které jsou postupně rozmísťovány a následně využity pro stavbu „sarkofágu“ kolem nalezené munice. Ten má usměrnit řízený odpal pumy a tlumit následky exploze. Pro ochranu zařízení, technologií a budov v nejbližším perimetru, pak instalují balistické deky (bombdeky), betonové bloky a lodní kontejnery.

Veliteli zásahu z HZS Ústeckého kraje a Pyrotechnické službě PČR poskytuje neocenitelnou pomoc dokumentační skupina Generálního ředitelství HZS ČR, která provádí neustálý monitoring místa zásahu, zabezpečuje přenos do štábu a prozkoumává dronem vnitřní prostory budov v těsné blízkosti nálezu pumy. Tato skupina byla ve středu v podvečer posílena o dronové skupiny HZS Karlovarského a Jihomoravského kraje. Získaná data jsou shromažďována v aplikaci Jestřáb, díky které lze pro přesnější orientaci na místě zásahu provádět i 3D modelaci místa.

Štáb VZ v současné době připravuje koncepci rozestavení sil a prostředků složek IZS v době řízeného odstřelu letecké pumy, aby se zamezilo vzniku druhotných škod po výbuchu. V současné době se během odstřelu předpokládá nasazení zhruba 12 jednotek s 15 kusy techniky na předem vytipovaná místa. Zároveň bude situaci monitorovat 10 dronů. Další 4 FPV (first person view) drony budou připraveny k průzkumu vnitřních a stísněných prostor. Vzhledem k rozsahu všech opatření předpokládáme, že naše činnost na místě bude pokračovat ještě v řádech hodin i dnů po řízeném odstřelu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SFPI: Projekt Obec ON propojuje obce s odborníky na investiční výstavbu

13:21 SFPI: Projekt Obec ON propojuje obce s odborníky na investiční výstavbu

Státní fond podpory investic (SFPI) vedle poskytování dotačního a úvěrového financování v roce 2024 …