„Problémy se mohou objevit v situaci, kdy transportujeme kriticky nemocného pacienta mezi klinikami VFN. Pro bezpečný převoz takových pacientů je nutné zajistit podporu jejich dýchání transportním přístrojem pro umělou plicní ventilaci, nepřetržité sledování životních funkcí odolným přenosným monitorem a technické pomůcky k řešení komplikací, které by během převozu mohly nastat (kardiostimulátor, defibrilátor, automatický masážní systém),“ vysvětluje MUDr. Michal Lipš, primář Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) VFN a 1. LF UK.
KARIM je jednou z největších klinik pražské VFN, a to jak počtem zaměstnanců, tak i rozsahem zdravotnických služeb, které pacientům poskytuje. Kromě péče o kriticky nemocné na 25 intenzivních lůžkách zajišťuje technicky i personálně poskytování anesteziologické péče na dalších klinikách. Jde o pracoviště chirurgická (všeobecná chirurgie, kardiochirurgie, urologie, gynekologie a porodnictví, oční, ORL a stomatologie), interní (psychiatrie, endoskopie), diagnostická (radiologie) i intervenční (angiologické a koronární jednotky). V neposlední řadě má KARIM na starosti neodkladnou péči v celém areálu VFN, nejen pro její pacienty a zaměstnance, ale i návštěvníky.
Vnitronemocniční doprava, jak se převozu nemocných pacientů říká, nespadá do služeb poskytovaných zdravotnickou záchrannou službou a není hrazena ze zdravotního pojištění. Proto ji zajišťuje nemocnice buď vlastními silami, nebo se smluvními dopravci. O to je dotace Magistrátu hl. města Prahy ve výši 2 347 400 korun velkou pomocí.
„Jsem rád, že tato finanční injekce mohla pomoci při tak náročných úkolech jako je bezpečný převoz kriticky nemocných pacientů. Sám jsem se o tom mohl osobně přesvědčit a vím, že bude mít pozitivní dopad nejen pro pacienty, ale i personál Všeobecné fakultní nemocnice. Takové dotace jsou na správném místě, ve správných rukou,“ uvedl Ing. Radek Lacko, radní pro zdravotnictví a bydlení MHMP.
Konkrétně bude z dotace zakoupena tato vysoce specializovaná technika:
- transportní monitor vitálních funkcí s defibrilátorem a kardiostimulátorem (slouží k neodkladné resuscitaci a kompletní monitoraci životních funkcí);
- transportní ventilátor (pro řízenou plicní ventilaci v různých provozních režimech);
- přistroj pro mechanizovanou resuscitaci (umožňuje transportovat pacienta za probíhající nepřímé srdeční masáže);
- lineární dávkovač pro přesné dávkování léků;
- odsávačka;
- záchranářský batoh s kolečky.
Mgr. Dana Jurásková, MBA, ředitelka VFN v Praze na závěr doplnila: „Tato dotace usnadní práci vysoce specializovaným lékařům a zdravotníkům, kteří denně zachraňují lidské životy a zvýší šanci nemocných na přežití. Magistrátu za pomoc děkujeme, protože zapadá přesně do snahy našeho zařízení: Pomáhat a uzdravovat.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva