Tento údaj podle Hnutí Pro život ČR ukazuje, že upřednostňováno by mělo být především léčení neplodnosti, jehož úspěšnost se pohybuje mezi 70 až 80 procenty. Současná nejčastější praxe, že páry, které nemohou otěhotnět, jsou bez pokusu o léčení posílány do center asistované reprodukce, je zásadní chybou.
„Náš zdravotní systém by se měl na prvním místě pokusit všechny páry, které nemohou počít, léčit a ne je směrovat na umělé oplodnění. Umělé oplodnění je až na výjimky méně účinné, mnohonásobně dražší a představuje pro organizmus ženy extrémní zátěž. Umělé oplodnění v České republice je velký byznys, který zneužívá touhy lidí po dětech,“ říká Mgr. Radim Ucháč, předseda Hnutí Pro život ČR.
I přes vysokou zátěž, jakou náklady na asistované reprodukce znamenají pro veřejné zdravotní pojištění, není párům, které nemohou počít dítě, nabízena léčba příčin neplodnosti. Terénní gynekologové nemají od České gynekologické a porodnické společnosti vydané doporučené postupy diagnostiky a léčby příčin neplodnosti. Neexistují standardizovaná vyšetření a postupy, které musí gynekolog nabídnout pacientce v případě, že se na něj obrátí s problémem neplodnosti. U mužů je špatný spermiogram automaticky vstupenkou do reprodukčního centra, přestože urologové mají doporučené postupy léčby hlavních příčin neplodnosti u mužů a tato léčba je nesrovnatelně levnější než asistovaná reprodukce.
Ústav zdravotnických informací a statistiky eviduje v roce 2016 celkem 41 017 cyklů asistované reprodukce, z nichž se narodilo 4 504 dětí. Celková úspěšnost asistované reprodukce u páru je zvyšována opakováním jednotlivých cyklů. Průměrný věk žen podstupujících asistovanou reprodukci je 36 let. Protože efektivita zásadně závisí na věku ženy, rozlišují se tři věkové kategorie. U žen do 35 let je uváděna úspěšnost IVF 19,9 % porodů, nad 35 do 39 let 13,8 % a nad 40 let 3,9 %. Po kryoembryotransferu, tj. cyklu s transferem rozmražených embryí uchovaných z předcházejícího cyklu IVF, porodilo 20,7 % žen do 35 let, 16,2 % žen nad 35 do 39 let a 10,4 % žen nad 40 let.
Asistovaná reprodukce se vlivem vágní zákonné regulace stala výnosnou oblastí podnikání. V České republice bylo v roce 2016 registrováno 41 center asistované reprodukce, z nichž 35 vlastnily soukromé subjekty, pět působilo v rámci fakultních nemocnic a jedno v pražském ÚPMD.
Statistiku ÚZIS najdete ZDE.
Hnutí Pro život ČR je neziskovou organizací, jejímž cílem je obnovit ve společnosti respekt k nenarozeným dětem, snížit počet zbytečných potratů na minimum, pomáhat těhotným a obnovit společenskou odpovědnost muže za ženu a dítě. Hnutí Pro život ČR organizuje úspěšný projekt „Nesoudíme. Pomáháme“ nabízející pomoc ženám, které jejich okolí nebo okolnosti nutí k podstoupení potratu. K dispozici je jim bezplatné telefonní číslo Linky pomoci 800 108 000, kde získají informace o možnostech řešení své životní situace, včetně kontaktů na odborníky z různých oblastí, na které se mohou případně obrátit. http://nesoudimepomahame.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva