„Přes deklarovanou podporu aplikovanému výzkumu se nejvíce prostředků orientuje do institucionální podpory výzkumných organizací. Nevidíme však větší podporu zaměření těchto organizací na aplikace do praxe. Zároveň jeden z mála programů na podporu aplikovaného výzkumu – program TA ČR Epsilon – není v roce 2016 podpořen, i když podle vládou schváleného programu měla být letos vyhlášena nová výzva. Nebyl rovněž naplněn slib vlády, že prostředky TA ČR na tento program v roce 2015 budou navýšeny,“ upozorňuje v souvislosti s návrhem výdajů pro výzkum, vývoj a inovace předseda Sekce pro vědu, výzkum a inovace při Hospodářské komoře ČR a člen představenstva komory Pavel Bartoš.
Zároveň má být podpořen program TRIO, který je orientován na aplikovaný výzkum, ale pouze na část témat, neobsahuje ochranu životního prostředí a dopravu. Prostředky na TRIO jsou zároveň menší, než byly plánované a vládou schválené prostředky na Epsilon.
Materiál není dostatečně ambiciózní
„Je s podivem, že rozsáhlý materiál odůvodňující potřeby financování výzkumu, vývoje a inovací se nezabývá, jaký hospodářský dopad bude mít ročně vynakládaných přibližně 30 miliard Kč a jaké motivační nástroje vedou k posilování prostředků z privátních zdrojů, zejména u základního výzkumu,“ podotýká Bartoš, podle něhož materiál není dostatečně ambiciózní už podle předkládací zprávy a signalizuje nízkou efektivitu vynakládaných prostředků.
Hospodářská komora ČR dlouhodobě prosazuje, aby veškeré dotační peníze, tedy nejen do oblasti výzkumu, vývoje a inovací byly směřovány účelně tak, aby přinášely pozitivní efekty projevující se v konečném důsledku růstem HDP, zvýšenou zaměstnaností a zejména pak zvýšením životní úrovně občanů ČR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV