Podnikatelskou delegaci tvoří firmy působící v lehkém i těžkém strojírenství dodávající své produkty zejména do oblastí energetiky, dopravy a elektrotechnického průmyslu, ale také podniky působící v oblasti výstavby infrastrukturních projektů.
Do Turecka tento týden míří kupříkladu výrobci elektrických pohonů a trakčních motorů pro trolejbusy, tramvaje, lokomotivy a důlní vozidla, výrobci průmyslových armatur, železničních šroubů, ložisek pro kolejová vozidla i větrnou energetiku, technologií pro úpravy vod, plastových kanalizačních systémů, vodárenských, důlních a průmyslových čerpadel a také výrobci tvářecích strojů, strojů pro důlní dopravu či kolejových vozidel pro městskou dopravu a železnici. V podnikatelské delegaci nechybí ani přepravci zboží, pojišťovny nebo výzkumné a zkušební ústavy nebo instituty pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace.
Turecko patří mezi tradiční obchodní partnery České republiky, je šestým nejvýznamnějším partnerem mimo země Evropské unie. České firmy do Turecka exportují zboží zhruba za 52,1 mld. Kč, dovoz zboží z Turecka v roce 2021 meziročně skokově narostl, z Turecka bylo importováno zboží za 52,6 mld. Kč. Podobný trend pokračoval i v prvních měsících roku 2022 – objem vzájemné obchodní výměny mírně roste, zejména vlivem tureckého dovozu do České republiky.
Česká republika je jako nejprůmyslovější země Evropské unie v Turecké republice vnímána i jako země s velmi dobrou reputací výrobků a širokým spektrem jejich uplatnitelnosti v mnoha sektorech.
Hospodářská komora České republiky organizuje s tureckými protějšky řadu dvoustranných aktivit. Vedle podnikatelských misí a podnikatelských fór je zapojena i v multilaterálních evropských aktivitách, jako je kupř. program Turkey-EU Business Dialogue. V rámci něj poskytla tureckým malým a středním firmám z oblasti Samsun školení, na která navazovala podnikatelská mise Hospodářské komory do Samsunu v září 2020 za účasti 10 českých firem.
Hospodářská komora České republiky letos v pražském Florentinu přijala delegace z měst Cizre a Gaziantep. Vloni hostila ministra obchodu Turecka Mehmeta Muşe, podnikatelská mise organizovaná tento týden na tuto návštěvu navazuje. Poslední podnikatelská mise do Turecka, která byla součástí pracovní cesty předsedy vlády a ministra průmyslu, se uskutečnila v září 2019. Podnikatelskou delegaci tehdy tvořily čtyři desítky českých firem.
Hlavním tureckým protějškem Hospodářské komory České republiky je Sdružení tureckých obchodních a průmyslových komor a komoditních burz „TOBB“ (Union of Chambers and Commodity Exchanges of Türkiye). Hospodářská komora ale spolupracuje také s řadou regionálních obchodních komor, především s ITO (Istanbulská obchodní komora), ATO (Ankarská obchodní komora) a Samsunskou OPK.
Hospodářská komora provozuje rovněž i Česko-turecký smíšený výbor, který vznikl na základě dohody mezi Hospodářskou komorou a TOBB už v roce 1991. Turecká strana výboru působí pod organizací DEIK (Foreign Economic Relations Board) založenou Ministerstvem hospodářství Turecké republiky, TOBB a dalšími subjekty.
Do podnikatelské mise se mohla u Hospodářské komory přihlásit kterákoli česká firma se zájmem o turecký trh bez ohledu na předmět podnikání, velikost nebo region, v němž působí. Náklady spojené s organizací mise stejně jako u kterékoli jiné cesty zajišťované Hospodářskou komorou si hradí sami podnikatelé, tzn. včetně ubytování, podílejí se nákladech na místní transfery, catering, pronájem konferenčních prostorů a jednacích místností.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva