Řada podniků ale také sníží své marže. Podnikatelé se tak budou snažit růst cen alespoň částečně absorbovat a spotřebitelskou inflaci tím tlumit. Vyplývá to ze šetření, v němž se Hospodářská komora dotazovala svých členů na to, jaký vývoj cen očekávají.
Naprostá většina – celkem 94 % podnikatelů – uvedla, že v porovnání s loňským rokem jim ceny vstupů, jako jsou materiály, meziprodukty a služby zásadní pro podnikání, bez energií a mezd, letos vzrostou. Největší nárůsty cen očekávají podniky působící ve zpracovatelském průmyslu a ve stavebnictví. Polovina firem počítá s nárůstem cen vstupů o 10 až 20 %, zhruba třetina odhaduje meziroční nárůst cen vstupů o více než pětinu.
Co se týká cen energetických vstupů včetně pohonných hmot, situace je ještě závažnější. Téměř všichni respondenti (97 %) čekají meziroční nárůst cen. Neexistuje ani jediná firma, která by předpokládala, že cena energií a pohonných hmot letos klesne. Polovina podnikatelů očekává meziroční nárůst energetických vstupů vyšší než o 50 %.
Celá třetina respondentů ze zpracovatelského průmyslu uvedla, že ceny energetických vstupů jim letos vzrostou o více než 100 %. Největší nárůsty cen hlásí zejména velké firmy.
Kvůli vysokým cenám energií a materiálů letos zvýší prodejní ceny svých produktů a služeb více než 8 z 10 podniků (84 %). Ceny na stejné nebo dokonce na nižší úrovni než v loňském roce se bude snažit udržet zbytek firem.
Rovná polovina firem uvádí, že jejich prodejní ceny letos vzrostou o více než desetinu. Nejvyšší nárůsty cen se objeví především ve stavebnictví, významnou roli v tomto segmentu ekonomiky hraje nedostatek materiálu, součástek i pracovní síly, což dále negativně ovlivňuje válečný konflikt na Ukrajině. Dovoz základních surovin a zásadních meziproduktů vázne a zároveň stavebnictví přichází o kvalifikované ukrajinské pracovníky, kteří opouštějí ČR, aby bojovali na frontě.
„Přestože se v podstatě všem podnikům zvýší ceny vstupů, a to velmi výrazně, nemalá část respondentů přistoupí i ke snížení svých marží, týkat se to bude především menších firem. Růst cen vstupů se tak v plné míře nepromítne do spotřebitelské inflace, tento přístup podnikatelů bude dopady tohoto růstu na spotřebitele tlumit,“ poznamenal prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Podle Hospodářské komory se situace na trhu s rychle rostoucími cenami elektřiny a plynu stává neudržitelnou jak pro domácnosti, tak pro podniky. Proto navrhla vládě kroky, jak domácnostem, podnikům a obcím snížit cenu energií a zabránit i dramatickému růstu cen v následující topné sezoně (více ZDE). Vláda by se podle Hospodářské komory měla soustředit i na dosud neuvažovaná řešení. Navrhuje kupř. výjimky pro používání burzovních cen při prodeji energií, majetkový vstup ČR do vznikajících LNG terminálů nebo vytvoření mechanismu k zajištění strategických zásob zemního plynu. Vláda by měla zvážit i vlastní těžbu plynu z břidlic nebo prodloužení provozu uhelných tepláren.
Do šetření Hospodářské komory realizovaného v druhé polovině března 2022 se zapojilo 398 zástupců všech hlavních odvětví ze všech krajů České republiky. Na anketu odpovídaly mikro, malé, střední ale i velké podniky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva