V rámci diskuse zaznělo, že s rostoucí elektrifikací a zapojením obnovitelných zdrojů do elektrické soustavy narůstá tlak na flexibilitu trhu. Je proto nezbytné, aby se energetické trhy v EU více propojily a umožnily efektivnější přenos elektřiny z míst výroby tam, kde je aktuálně nejvíce potřeba.
Výstavba nových zdrojů a modernizace infrastruktury
Rozvoj všech nízkoemisních zdrojů je klíčový pro snižování emisí. Nicméně jejich výstavba stále naráží na technické překážky, a proto je nutné urychlit povolovací procesy a podpořit využívání dlouhodobých smluv PPA. To se týká jak obnovitelných zdrojů, tak jaderné energetiky. V současnosti trvá udělení notifikace jaderného bloku Evropské komisi až dva roky. Současně je nutné modernizovat energetickou infrastrukturu, což v ČR vyžaduje investice v řádu desítek miliard ročně. Evropská komise by problematice sítí měla věnovat větší pozornost. Tyto investice soukromý sektor nemůže sám o sobě plně pokrýt, a proto je třeba efektivně využívat dostupné finanční nástroje, například prostředky z Modernizačního fondu.
Soutěžení zakázek a regulace cen elektřiny

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva