Alí Akbar Sálehí, ředitel Atomic Energy Organization of Iran, k tomu uvedl: „Írán zahajuje financování projektu. První transakce proběhne během dvou týdnů.“
Základní kámen pro druhou část jaderné elektrárny v provincii Búšehr byl položen 10. září 2016. Výstavba probíhá na základě mezivládní dohody mezi Rosatomem a Íránem z listopadu 2014, podle které má v Íránu vzniknout 8 nových bloků s reaktory typu VVER. První dvojice vyroste v lokalitě Búšehr v sousedství prvního bloku, který unikátním způsobem spojuje ruské a západní jaderné technologie.
Celkový instalovaný výkon těchto bloků bude 2100 MWe a přispěje ke zvýšení podílu jaderné energetiky na výrobě elektřiny v Íránu, který v současnosti činí necelé dvě procenta. Projekt JE Búšehr 2 je plně financován íránskou stranou.
V srpnu 2015 byl dokončen dvouletý zkušební provoz prvního bloku JE Búšehr a byl tak plně předán íránské straně. Jeho výstavba byla zahájena v roce 1975 německou společností Kraftwerk Union (později Siemens) společně s druhým blokem stejného typu. Islámská revoluce a neuhrazené platby z íránské strany však znamenaly přerušení tohoto projektu, kdy první blok byl téměř dokončen, a na druhém bloku byla hotova asi polovina stavebních prací.
V roce 1995 byla podepsána smlouva s Rosatomem o dokončení prvního bloku za použití moderního reaktoru, ale využití co největšího množství již dodaných komponent. Odborníci ze společnosti Atomstrojexport, která se v rámci Rosatomu zabývá exportem ruských jaderných technologií, tak spojili původní západní technologie s moderními ruskými. Zařízení tohoto bloku je ze 40 % ruského původu, z 24 % německé a z 36 % íránské výroby.
První blok byl uveden do komerčního provozu v roce 2013 a používá reaktor VVER-1000 se systémy modifikovanými pro provoz v seizmicky aktivních oblastech. S dokončením původního druhého bloku se nepočítá a namísto toho vzniknou zcela nové bloky.
Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 250 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.
Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 35 bloků produkujících přes 17 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě.
Rosatom zaujímá přední pozici na světovém trhu s jadernými technologiemi. Desetileté portfolium exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2015 hodnotu 110 miliard amerických dolarů a patří do něj 34 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva