Nejvýše položená přehrada vltavské kaskády je sama o sobě rájem vodních sportů a zážitkové turistiky obecně. Tok Vltavy pod ní se zejména v létě mění bez nadsázky ve vodáckou dálnici.
„Lipno samotné dnes nabízí komplexní škálu všech druhů rekreačních aktivit na vodě i mimo ni a směle lze označit za centrum zážitkové turistiky v regionu. S tím vším je spojena i nabídka služeb, která uspokojený všechny návštěvníky, včetně těch nejnáročnějších,“ uvedl Jaromír Polášek, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR), která je hlavním garantem projektu Vltava – řeka plná zážitků z dílny Jihočeského a Středočeského kraje.
V posledních letech je v segmentu cestovního ruchu patrný rostoucí zájem o služby vyšší kvality. A nároky návštěvníků se trvale zvyšují. Poskytovatelé služeb tak musejí s těmito trendy držet krok, což se jim daří.
„Před třiceti lety celé Lipno disponovalo několika půjčovnami laminátových veslic a šlapadel. Dnes jeho hladinu brázdí výletní lodi, jachty, plachetnice, elektročluny, windsurfingy, kiteboardy, paddleboardy a podobně. Skutečným centrem se stalo moderní zázemí přístavu Marina Lipno, poskytující veškeré zázemí lodím i jejich posádkám, s přímým napojením na zážitkový Active park, cyklotrasy, půjčovny sportovního vybavení, hotely, restaurace a mnoho dalšího,“ poznamenal Polášek.
Přímo z Mariny se návštěvníci mohou vydat na Stezku korunami stromů, do Království lesa, Bikeparku, Lanového parku či Aquaworldu. Sjet některou z terénních cyklotras, třeba na terénní koloběžce, zajezdit si na in-line bruslích, půjčit si elektrokolo, zahrát si Adventure golf, sjet bobovou dráhu, vyrazit na kole na Pumptrackovou dráhu a večer pak posedět na vyhlídce areálu zážitkového golfu nebo na palubě vyhlídkové lodi s hudbou. Nabídka je pestrá.
Řeka pod Lipnem je Mekkou vodáků
Další atraktivní lokality se nacházejí hned pod hrází přehrady. Vltava mezi Vyšším Brodem a Boršovem je pak díky unikátní přírodě, historickým památkám, bohaté kulturní nabídce a celoročně zaručené sjízdnosti, vodácky nejnavštěvovanějším říčním úsekem v Česku. Dlouhodobě rostoucí počet návštěvníků je v této oblasti doprovázen dynamickým rozvojem turistické infrastruktury a nových služeb.
„Nabídka Vltavy je v tomto úseku neuvěřitelně bohatá. To se odráží v návštěvnosti a samozřejmě také v rozvoji podnikání. Řeka je bez nadsázky naším rodinným zlatem a proto se k ní musíme chovat přívětivě. I z toho důvodu zde mají své místo projekty zaměřené na šetrnou turistiku a ekologii,“ zdůraznil Polášek.
Mekka českých vodáků, kterou úsek Vltavy mezi Vyšším Brodem a Boršovem bezesporu je, nadchne každého. „Řeka tu proudí úzkým zalesněným údolím a sportovní zážitek, jenž plavba přináší, je navíc umocněn okolní krajinou bohatou na historické, kulturní a technické památky, které je možné během plavby navštívit. Mezi ně patří především hrad Rožmberk, unikátní Český Krumlov pod ochranou UNESCO, kláštery ve Vyšším Brodě a Zlaté Koruně, zřícenina Dívčí Kámen, grafitový důl či historický pivovar Eggenberg. Kdo chce, může si cestu prodloužit a z lodi vystoupit přímo v centru Českých Budějovic na soutoku Vltavy s Malší,“ připomněla vedoucí oddělení domácího cestovního ruchu JCCR a manažerka projektu „Vltava – řeka plná zážitků“ Andrea Hanzalová.
Vltava je jen jedna
Obrovský turistický potenciál Vltavy, nejdelší řeky České republiky, je nepochybný. Od pramene na šumavské Kvildě až k soutoku s Labem u Mělníka má 430 kilometrů, které nabízejí bezpočet zážitků a aktivit, na vodě, pro pěší, cyklisty nebo lyžaře. A představit Vltavu jako jednotný ucelený turistický cíl od Šumavy až po Mělník, přilákat k řece nové domácí i zahraniční návštěvníky a podpořit rozvoj turistické infrastruktury po celém jejím toku, je proto cílem nově zahájeného nadregionálního projektu „Vltava, řeka plná zážitků“.
Garantem celého projektu je JCCR, jejím partnerem pak Středočeská centrála cestovního ruchu (SCCR). Projekt se netýká pouze vlastní řeky jako vodní cesty, ale také cyklotras, památek, atraktivit a turistické infrastruktury kolem řeky. Cílem je, aby Vltava fungovala jako jeden ucelený produkt cestovního ruchu.
Pro účely projektu je řeka rozdělena na šest úseků. Tři, Kvilda – Nová Pec, Nová Pec – České Budějovice a České Budějovice – Zvíkovské Podhradí, se nacházejí v Jihočeském a tři, Zvíkovské Podhradí – Kamýk nad Vltavou, Kamýk nad Vltavou – Praha a Praha – Mělník, ve Středočeském kraji.
Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) je organizace zřízená Jihočeským krajem k výkonu funkce destinačního managementu pro region jižní Čechy. Hlavním cílem je realizace projektů zaměřených na rozvoj turistické nabídky a prezentace regionu jako turisticky atraktivní destinace v tuzemsku i zahraničí. Tvoří produktové linie a zajišťuje vydávání tištěných propagačních materiálů. JCCR je provozovatelem Informačního Systému Cestovního Ruchu Jihočeského kraje na www.jiznicechy.cz. JCCR koordinuje činnost turistických oblastí na území Jihočeského kraje, spolupracuje s městy a obcemi, infocentry a subjekty cestovního ruchu z veřejného i soukromého sektoru. Úzce spolupracuje s agenturou CzechTourism, včetně jejích zahraničních zastoupení a komunikuje a spolupracuje se zahraničními partnery při tvorbě a realizaci přeshraničních projektů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva