JE Temelín zvýšila výkon druhého bloku

06.11.2020 7:34 | Zprávy

Elektřinu pro dalších přibližně osm tisíc českých domácností navíc s přínosem pro životní prostředí nově vyrábí druhý blok Jaderné elektrárny Temelín.

JE Temelín zvýšila výkon druhého bloku
Foto: Jan Luxík
Popisek: Jaderná elektrárna Temelín

Umožnily mu to nové separátory, díky kterým zvýšil dosažitelný výkon o 4 MWe. Ten je nově 1086 MWe. Stejná úprava proběhne příští rok na prvním bloku během jeho plánované odstávky. 

Dva nové separátory energetici instalovali v nejaderné části elektrárny během letní odstávky. Šlo o jednu z nejnáročnějších prací během odstávky druhého bloku, kdy bylo nutné zkoordinovat 488 dílčích činností. Náročná byla nejen vlastní výměna, při které energetici manipulovali se zařízením vážícím přes 120 tun a dlouhým přes třicet metrů, ale i následné napojení na technologii. (více k usazení najdete ZDE)

Zkoušky před najetím a následné garanční měření potvrdily kvalitu projektu i technického provedení a hodnotu navýšení výkonu elektrárny. „Zvýšení výkonu je efektem vyšší účinnosti. Výkon reaktoru zůstává stejný, díky novým separátorům dokážeme lépe využít páru v nejaderné části elektrárny a v konečném důsledku získat na generátoru vyšší výkon,“ vysvětlil navýšení výkonu ředitel elektrárny Jan Kruml.

O čtyři elektrické megawatty vyšší výkon znamená, že při stejném výkonu reaktoru a ze stejného množství paliva má druhý blok potenciál ročně vyrobit až o téměř 30 tisíc MWh elektřiny více. To odpovídá spotřebě přibližně osmi tisícům českých domácností. Přitom se nemusí spálit cca 30 tisíc tun hnědého uhlí a do ovzduší vypustit přibližně 27 tisíc tun CO2. „Vyšší výkon jaderných elektráren obecně znamená méně elektřiny vyrobené v uhelných elektrárnách, a tedy ušetřené emise skleníkových plynů,“ doplnil Jan Kruml.

V roce 2000 začínal Temelín s výkonem 2x 981 MWe. Za dvacet let provozu ČEZ výkon jihočeské elektrárny navýšil o 206 MWe, což odpovídá velkému uhelnému bloku. Podobným procesem si v minulosti prošla také druhá česká jaderná elektrárna v Dukovanech, kde ČEZ původní výkon 4 x 440 MWe díky technickým inovacím navýšil na 4 x 510 MWe. „Veškeré modernizace a úpravy na obou elektrárnách probíhají s maximálním důrazem na bezpečnost. Do posilování bezpečnosti a modernizace zařízení investujeme na obou elektrárnách v průměru přes dvě miliardy ročně. Jenom tak lze obě elektrárny udržet v dobré kondici dlouhé desítky let,“ vysvětluje Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika. (ZDE)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo obrany si kvůli nutné rekonstrukci areálu v Bubenči pronajme kancelářské prostory

7:23 Ministerstvo obrany si kvůli nutné rekonstrukci areálu v Bubenči pronajme kancelářské prostory

Ministerstvo obrany si kvůli nezbytné rekonstrukci rozsáhlého areálu v pražské Bubenči (MO-A) pronaj…