Původní projektový výkon temelínské elektrárny začínal na 2x981 MWe. Během osmnácti let provozu pak ČEZ výkon Temelína postupně zvyšoval při zachování nebo zlepšení bezpečnostních parametrů. Například v roce 2013 posunul výkon každého temelínského bloku díky využití projektových rezerv o čtyři procenta, tedy o 40 MWe. V letech 2014 a 2015 pak nové nízkotlaké rotory turbín přinesly další dvě procenta, což pro každý blok znamenalo dalších cca 20 MWe na výkonu. V závěru letních prázdnin, kdy dokončí změny na odvodnění vysokotlakého dílu turbíny i na druhém bloku, bude celkový výkonový přírůstek elektrárny 202 MWe, což odpovídá velkému uhelnému bloku.
„Probíhá zde stejný proces jako v Dukovanech. Jejich původní výkon byl 4 x 440 MWe a také zde se nám jej, za dodržení nejpřísnějších bezpečnostních pravidel, podařilo díky technickým inovacím zvýšit na 4 x 510 MWe. Využitím nových možností a technologií tak nejen dál zvyšujeme bezpečnostní parametry, ale získáváme i poměrně velké množství elektřiny navíc. Bez emisí, záboru půdy či zvýšení intenzity dopravy. A to je pro životní prostředí i obě naše elektrárny nesmírně důležité,“ vysvětluje Bohdan Zronek, člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika společnosti ČEZ.
Nově získal vyšší výkon první temelínský blok díky optimalizaci odvodnění vysokotlakého dílu turbíny (k nahlédnutí ZDE). Technicky to obnášelo instalaci dvou přibližně třicet metrů dlouhých tras o průměru až 200 milimetrů. „Nově lépe pracujeme s energií vody, která vzniká po průchodu páry vysokotlakým rotorem. Energii navíc získáme zvýšením energetické účinnosti zařízení v nejaderné části, nezvyšujeme tedy výkon reaktoru. Pouze lépe využíváme existující zařízení,“ vysvětlil Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.
Při stejném výkonu reaktoru a ze stejného množství paliva má první blok potenciál ročně vyrobit až o 14 tisíc MWh elektřiny více, což odpovídá spotřebě přibližně čtyř tisíc českých domácností. Přitom se nemusí spálit 12 tisíc tun hnědého uhlí a do ovzduší vypustit přibližně 11 tisíc tun CO2.
Úpravu na turbíně prvního bloku energetici provedli během poslední odstávky, která skončila začátkem března. „Reálný provoz během uplynulých měsíců nám potvrdil, že naše výpočty, ale i technické provedení, jsou správné. Navíc návratnost této investice se pohybuje v měsících,“ doplnil Kruml.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva