„Toto biologické centrum je největší mimopražskou institucí Akademie věd České republiky a dá se bez nadsázky říci, že na poli vědy určuje světový vývoj. Chceme jí pomoci zajistit důstojné prostředí pro provádění výzkumů, které mohou bez nadsázky zachránit lidské životy a přispět k udržitelnosti života na zemi,“ uvedl první náměstek hejtmanky Josef Knot důvody, proč se rada kraje rozhodla příspěvek poskytnout. Zároveň připomněl, že podpora je v souladu s memorandem o spolupráci, které kraj s Akademií věd ČR podepsal v únoru loňského roku.
Přípravné práce na rekonstrukci Biologického centra AV ČR si vyžádají celkové náklady ve výši 22 milionu korun. Zahrnují například vypracování územní či architektonické studie, prováděcí a zadávací dokumentace pro výběr zhotovitele, vypracování studie proveditelnosti nebo přípravu žádostí o vícezdrojové financování. Termín ukončení přípravných prací je plánován na konec roku 2020. V horizontu 10 až 12 let by pak měla být hotova celá rozsáhlá obnova, jejíž náklady se vyšplhají na 3 miliardy korun.
Biologické centrum v Českých Budějovicích je se svými 660 zaměstnanci a ročním provozním rozpočtem téměř 500 milionů korun největší mimopražskou institucí Akademie věd České republiky. Zdejší vědečtí pracovníci ročně zveřejní přes 500 publikací, řeší více než 120 vědeckých projektů a mohou se pochlubit světovými vědeckými úspěchy v oblasti entomologie, hydrobiologie, molekulární biologie rostlin, parazitologie a půdní biologie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva