Jihomoravský kraj: Dobrovolníci zamíří uklízet do polí a vinic, hasiči zahajují demolice

03.07.2021 9:00 | Tisková zpráva

Koordinace dobrovolnické pomoci o nadcházejícím prodlouženém víkendu byla ústředním tématem pátečního jednání Krizového štábu Jihomoravského kraje v Podivíně.

Jihomoravský kraj: Dobrovolníci zamíří uklízet do polí a vinic, hasiči zahajují demolice
Foto: PL
Popisek: Následky řádění přírodního živlu na jižní Moravě

„Pro jejich příchod jsou zprovozněna hlavní kontaktní místa. Konkrétně tedy břeclavské letiště, kde je možno i zaparkovat a autobusy vás odvezou na místo pomoci. Druhým hlavním kontaktním místem je Hodonín, kde ovšem není nějaké centrální parkoviště – čili zaparkujte někde v okolí, dostavte se na Kulturní dům Hodonín a odsud vás opět kyvadlová doprava přesune na místo určení,“ řekl hejtman Jan Grolich. Příchozí dobrovolníci budou nasazeni především na práce v okolí postižených obcí, je tedy potřeba být vybavený (rukavice, pevné boty, pytle, lopaty a podobně). „Není tam zajištěno stravování. Takže vodu a jídlo s sebou, prosím,“ upozorňuje hejtman. „Také nám velmi pomůže, když dobrovolníci ráno přijedou, večer odjedou, stanová městečka totiž nemají velkou kapacitu,“ dodal.

Koordinaci pomocníků nově na místě zajišťují neziskové organizace: Moravská Nová Ves – ADRA, Mikulčice - Diecézní charita, Hrušky – Diakonie, Lužice - Český červený kříž, Hodonín - Pánov - Diecézní charita).

Krajský krizový štáb také pracoval na tom, aby v postižených oblastech byla stále dostupná lékařská péče. „Dnes totiž končí pomoc pražské záchranky Golem a traumatýmu z Fakultní nemocnice Brno. Od zítřka zde bude tuto roli plnit jihomoravská záchranka a bude tomu tak ve stejném rozsahu jako doposud to minimálně do 8. července. Díky tomu, že včera dorazila pomoc z armády, můžou hasiči začít s demolicemi,“ uvedl Grolich.

V postižených oblastech probíhá také prozatímní zasíťování lokalit elektrickým vedením. Velmi poptávanou věcí je staveništní rozvaděč ke každému tomuto domu. Těchto malých rozvaděčů budou potřeba stovky, mohou být poskytovány i formou dočasné zápůjčky.

V tornádech zasažených místech působí v současnosti 330 policistů, v noci jich hlídkují dvě stovky. Pracuje zde 250 kusů těžké techniky a více než 1100 hasičů (profesionálních i dobrovolných) a vojáků. Demolice již hasiči zahájili v Lužicích a Hruškách. Celkem je registrováno 1202 poškozených objektů, 180 jich bude určeno k úplné nebo částečná demolici.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Praha poskytne dotace sociálním službám ve výši téměř 874 milionů korun

16:26 MHMP: Praha poskytne dotace sociálním službám ve výši téměř 874 milionů korun

Hlavní město poskytne dotace pro sociální služby ve výši téměř 874 000 000 Kč. Peníze jsou určené na…