Pokud univerzita v žádosti o dotace uspěje, začne záměr realizovat v příštím roce. S 9 partnery z Evropské unie a jedním z Izraele vytvoří pilotní projekt u minimálně 2 jihomoravských vesnic. Navzdory významnému pokroku z posledních let má v současnosti pouze 60 % venkovských domácností v EU přístup k vysokorychlostnímu internetu ve srovnání s celkovým průměrem EU 86 %. Digitální vyloučení venkovských komunit na jedné straně přispívá k prodlužování již tak značné vzdálenosti k základním službám. Tento stav představuje další výzvy pro současný model ekonomického rozvoje nebo životní úroveň na venkově.
Projekt INTELLAGES vychází z výsledků modelu inteligentního rozvoje venkova úspěšně aplikovaného ve Španělsku. Bude řešit tři problémy: digitální vyloučení, přístup k základním službám a chybějící model hospodářského rozvoje, který by zaručoval zaměstnanost. Během tří let se bude projekt zabývat identifikací příležitostí, výzev a úspěšných zkušeností chytrých vesnic v Evropě ve vzájemně propojených oblastech, jako je místní environmentální situace, zemědělská produktivita, celoživotní vzdělávání, kvalita života nezávislá na věku a měkká turistika. Projekt přinese pilotní provoz pro rozvoj inteligentního a udržitelného rozvoje venkovských oblastí a vytvoření sítě inovací ve venkovském prostoru.
„Jihomoravský kraj se může po celou dobu účastnit workshopů a konzultací k této problematice, sledovat aktuální informace z průběhu řešení projektu včetně aplikace a výstupů pilotního projektu na území jižní Moravy, kde bude jedna z pěti pilotních částí realizována. Máme velký zájem o výsledky projektu, na jejich základě pak budeme uvažovat o případné finanční podpoře,“ okomentoval náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Jan Zámečník.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva