„U klíšťové encefalitidy jsme v týdnu zaznamenali dva nové případy, aktuálně registrujeme od začátku roku třináct potvrzených případů, to je o osm více než vloni v tomto období. V případě lymeské boreliózy přibylo v týdnu šest nových případů. Aktuálně tak evidujeme 139 nahlášených a potvrzených případů, což je o 31 více než vloni v tomto období. Je patrné, že především u lymeské boreliózy bude letos výskyt tohoto onemocnění patřit k nejvyšším za poslední roky,“ uvedla ředitelka KHS Jihočeského kraje doc. MUDr. Kvetoslava Kotrbová, Ph.D.
Od začátku roku tedy bylo v Jihočeském kraji potvrzeno 13 případů klíšťové encefalitidy: Českokrumlovsko má 4, Českobudějovicko rovněž 4, Táborsko 3, a po jednom případu klíšťové encefalitidy má Jindřichohradecko a Prachaticko. Potvrzeno bylo dále 139 případů lymeské boreliózy, o 31 více než vloni v tomto období, v týdnu přibylo 6 nově potvrzených případů. Nejvíce jich je momentálně na Českobudějovicku (44), Jindřichohradecku (28) a Táborsku (29). Dále je na Českokrumlovsku 11 případů, na Písecku rovněž 11, na Prachaticku 12 a na Strakonicku jsou 4.
Pro srovnání: V sezoně 2023 bylo v kraji evidováno celkem 518 nahlášených a potvrzených případů lymeské boreliózy a 81 potvrzených případů klíšťové encefalitidy. Proti ní existuje efektivní očkování, které je pro pojištěnce nad 50 let věku zdarma. Optimální období pro očkování je před začátkem hlavní sezony aktivity klíšťat.
Podle prognózy Českého hydrometeorologického ústavu je pro víkendové dny na většině území Jihočeského kraje předpokládána aktivita klíšťat na čtvrtém stupni pětistupňové škály, představujícím vysoké riziko.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva