Obraz Kotel v Krkonoších, namaloval Kaván v roce 1895 temperou na plátně je o rozměrech 220 × 440 m a váží 350 kg. Tvorbu obrazu jako své opony si objednali ochotníci z Křížlic. Přestože my dnes toto dílo obdivujeme a považujeme je za unikátní, zadavatel prací - křížličtí ochotníci - zřejmě mnoho nadšeni z výsledku nebyli. Motiv, který Kaván vybral - krajina s Kotlem - přesně nevystihoval jejich představu, která zřejmě byla spíše figurální. Kavána snad měli přímo obvinit z jeho touhy pochlubit se krajinářským uměním. Důsledkem tohoto sporu je dodnes krásně čitelný vzkaz malíře v pravém dolním rohu obrazu "Ani pro chloubu, ani pro troubu!", který alespoň takto symbolicky odsoudil tamní ochotníky.
Právě v důsledku tohoto sporu zůstalo mistrovské dílo svinuto a uloženo na půdě křížlické hospody, kde bylo zapomenuto. Znovuobjeveno byla až v roce 1955. Od té doby je součástí výzdoby Krkonošského muzea v Jilemnici.
Jeho podoba je po desetiletích potemnělá a zašlá. "Od plánovaného restaurování si slibujeme, že se opět objeví nádherné Kavánovo světlo," říká ředitel muzea Jan Luštinec. "Očekáváme, že rozdíl bude markantní a těšíme se na to, až jej ke konci tohoto roku restaurovaný opět ukážeme veřejnosti," dodal.
Odbornému restaurátorskému zásahu dnes předcházel logisticky složitý proces sejmutí obrazu z rámu. Nejprve bylo nezbytné sundat obraz, spustit jej dolů a bezpečně uložit. Poté byl rozebrán rám a celý komplet byl naložen na nákladní vůz. Celé dílo bylo převezeno do specializované restaurátorské dílny v Praze.
Restaurování Kavánova obrazu Kotel v Krkonoších je součástí projektu Zvýšení ochrany a zpřístupnění sbírkových fondů Krkonošského muzea - Jilemnice, který podpořila Evropská unie v rámci Integrovaného regionálního operačního programu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva