KRNAP: Krkonošské louky budou vzkvétat i nadále

25.01.2019 10:59 | Zprávy

Správa Krkonošského národního parku navazuje na projekt LIFE CORCONTICA, který byl ukončen na jaře roku 2018.

KRNAP: Krkonošské louky budou vzkvétat i nadále
Foto: KRNAP
Popisek: KRNAP

V péči o krkonošské louky budeme pokračovat projektem z Operačního programu životního prostředí s názvem Obnovný management krkonošských luk 2018–2023. Krkonošské louky jsou jedním ze tří[1] základních fenoménů, pro které byl národní park vyhlášen.

Projekt OPŽP navazuje na LIFE CORCONTICA základní myšlenkou - obnovou hospodaření na výjimečných krkonošských horských enklávách. Řada horských luk v minulých desetiletích degradovala kvůli zániku tradičního citlivého hospodaření trvajícího bezmála 500 let. Naším cílem je obnovit hospodaření v moderním pojetí a pomoci tak navrátit krkonošským loukám jejich bývalou pestrost.

Plánujeme pečovat o 50 lokalit krkonošských luk hostících evropsky významná luční společenstva o celkové rozloze téměř 500 hektarů. Vybrané areály z části překrývají lokality původního projektu LIFE CORCONTICA. Na nových lokalitách bude obnovný management realizován "od začátku". Zlepšování stavu biotopů je však věcí dlouhodobou, mnohagenerační, ze své podstaty nikdy nekončící. Pouze pravidelně sekané či spásané louky mohou hostit nejpestřejší rodiny rostlin a živočichů v krajině. Na mnoha místech se to již daří, což je odměnou, ale i závazkem k pokračování v díle.

V první řadě bude nutné zajistit dobré hospodáře z řad vlastníků luk či hospodářů ochotných hospodařit na pronajaté půdě. Sledujte stránky Správy KRNAP či life.krnap.cz. Zde v brzké době zveřejníme podrobné informace pro hospodáře. Kromě samotných hospodářů bude s obnovou pomáhat pracovní skupina Správy KRNAP. Na loukách vyřeže nálet, upraví strouhy, sesbírá vystouplé kameny a bude vykonávat dlouhou řadu nezbytných činností pro "otevření" luk.

Vedle obnovy pravidelného hospodaření plánujeme i další podpůrné činnosti. Podpoříme hospodáře v rozvoji jejich farem pěti podrobnými, ekologickými a ekonomickými Plány šetrného hospodaření. Budeme informovat veřejnost o důležitosti luk, přírodního, ale i kulturního dědictví. Budeme informovat o nezbytnosti péče, o jejích rizicích a ohroženích, o dosažených výsledcích, ale i nezdarech a strastech, které obnova luk obnáší. Vše budeme pečlivě plánovat a evidovat ve stále se zdokonalující aplikaci LUHOP (LUční HOspodářský Plán).

Projekt Obnovný management krkonošských luk 2018–2023 je realizován Správou KRNAP. Dárcem prostředků je Evropská komise, Evropský fond pro regionální rozvoj, spravovaný Státním fondem životního prostředí ČR.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: V zámeckém areálu v Opočně obměňují nemocné stromy

17:39 Nadace ČEZ: V zámeckém areálu v Opočně obměňují nemocné stromy

Nemocné jasany v zámeckém areálu v Opočně nahradí nové stromky. Na výsadbu přispěla Nadace ČEZ částk…