K těžbě dříví byly v počátcích systematického využívání lesů v daleké minulosti používány různé sekery, později ruční pily „břichatky“, k dopravě sloužily skluzy. V zimě pak bylo dřevo přepravováno po sněhu na saních, z údolí pak plaveno do kraje po vodě. Později se přidaly koňské povozy, motorové pily, automobily a traktory. V podstatně modernizovanější podobě jsou těžební a transportní prostředky používány dodnes.
Při probíhající těžbě dřeva je velmi nebezpečné se pohybovat v místech, kde se kácí. Respektujte proto pokyny na tabulkách, případně vyznačený nebezpečný prostor.
„Těžba dřeva je pro Správu KRNAP jedním z prostředků, jak změnit kulturní, zcela uměle založené lesní porosty do stavu přírodě blízkému. Správa KRNAP ale, oproti minulosti, preferuje co možná nejšetrnější technologie a vítá zapojení místních firem do realizace zakázek,“ říká Václav Jansa, vedoucí odboru péče o národní park. Vzhledem k náročnému terénu v horách převládá těžba motorovými pilami. Nejmodernější technologie – harvestory kvůli jejich značným limitům v horském terénu využíváme jen velmi málo.
V roce 2020 jsme vytěžili 116 432 m3 dřeva. Část dřevní hmoty ponecháváme na místě, zejména v lokalitách, kde chybí podíl mrtvého dřeva v ekosystému, nebo tam, kde by jeho přiblížení bylo zcela nerentabilní. Tato hmota je odkorněna, aby nedocházelo k dalšímu šíření podkorního hmyzu – kůrovců.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.