Klaudiánova nemocnice tak patří mezi zařízení disponující pevnou databází dárců krve, která pružně reaguje na aktuální potřeby nemocnice. V případě nedostatku jakékoliv krevní skupiny jsou dárci schopni ihned vyslyšet výzvy a přijít pomoci.
„Každého dárce si velmi vážíme. Krev je stále nenahraditelná, tedy uměle nevyrobitelná. Díky dárcům můžeme zachraňovat životy těžce nemocných pacientů. Děkuji všem, kteří si našli cestu na naše transfúzní oddělení a pomáhají s námi ostatním,“ řekl předseda představenstva Klaudiánovy nemocnice Ladislav Řípa.
Databázi dárců je ale potřeba pravidelně obměňovat. I dárci stárnou a po dosažení věku 65 let jsou z dárcovství automaticky vyřazováni.
Svoji roli hrají také onemocnění některých dárců. S touto skupinou dárců se tak nemocnice musí rozloučit kvůli ochraně jejich zdraví nebo z důvodu garance kvality transfúzních přípravků.
V roce 2022 bylo v Klaudiánově nemocnici provedeno 6 895 odběrů plné krve, v roce 2021 jich bylo 6 568. Odběrů plazmy bylo v roce 2022 uskutečněno celkem 7 239, což je méně než v předešlém roce.
Nižší počet odběrů plasmy je vysvětlitelný rekonstrukcí odběrového aferetického sálu a prostorů pro následné zpracování krve a plasmy.
Přístrojových odběrů destiček bylo vloni 100, což je o čtyři více v porovnání s rokem 2021.
Zajímavostí je, že jeden odběr plné krve lze zpracovat tak, že se z něj následně vyrobí tři transfuzní přípravky: erytrocytární masu (koncentrát červených krvinek), plazmu a meziprodukt pro výrobu trombocytů.
„Dárcovství krve i plazmy ještě nebylo překonáno, jinými slovy ani v dnešním přetechnizovaném světe nebyla vyrobena žádná umělá náhražka krve. Takže i nadále bude kvalita nemocniční lůžkové i ambulantní zdravotnické péče záviset na spolupráci dárců krve s transfúzní stanicí. Transfúzní přípravky i léky vyrobené z plazmy najdou svého příjemce napříč všemi odbornostmi. Největšími odběrateli jsou interní a chirurgické obory. Je třeba si uvědomit, že transfúzní přípravek může potřebovat kdykoliv kdokoliv z nás, z našich blízkých či příbuzných. Darování krve je určitě výzva, která s sebou nese jen trochu diskomfortu a časové ztráty, ale finálně dárce naplňuje pocitem užitečnosti a radosti z dobrého skutku,“ řekla primářka hematologicko-transfúzního oddělení Radka Schulzová.
Mladoboleslavská transfúzní stanice primárně zásobuje všechna oddělení Klaudiánovy nemocnice. Pravidelně ale také dodává transfúzní přípravky do Fakultní nemocnice Praha Motol a do Ústavu hematologie a krevní transfúze Praha, kde léčí i pacienty z mladoboleslavského regionu. Příležitostnými odběrateli jsou i nemocnice v Nymburku a Neratovicích.
„Mezi transfúzními stanicemi panuje solidarita, takže v případě krize ve smyslu poloprázdné expediční lednice nebo požadavku na erytrocytární masu se speciálním typováním nebo v případě urgentní potřeby trombocytů si dodávkami transfúzních přípravků vzájemně vypomáháme,“ dodává primářka Schulzová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva