Konference se zaměřila nejen na projevy změny klimatu v Libereckém kraji, ale i na obecné informace o adaptačních opatřeních na klimatickou změnu v prostředí českých měst s využitím norských zkušeností, proto se jí účastnili i zájemci o problematiku z celé ČR.
„Strategie přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách ČR – tzv. Adaptační strategie se zaměřuje období 2015-2020 s výhledem do roku 2030. Jejím cílem je zmírnit dopady změny klimatu tím, že se jí přizpůsobíme v co největší míře, zachováme dobré životní podmínky, uchováme a případně vylepšíme hospodářský potenciál pro příští generace. Strategie shrnuje nezpochybnitelné změny klimatu na globální, evropské a národní úrovni. Prezentuje další vývoj klimatu a předpokládané dopady na území ČR,“ představil aktuální klíčový dokument Ministerstva životního prostředí k tématu klimatických změn náměstek ministra Vladimír Dolejský.
Strategie přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách ČR, takzvaná Adaptační strategie, vznikla vloni v mezirezortní spolupráci. Materiál uvádí do kontextu adaptační opatření průřezově všech oblastí, u nichž se přepokládá největší postižení změnou klimatu, např. zemědělství, lesní hospodářství, vodní hospodářství, doprava, lidské zdraví.
V současnosti připravuje Ministerstvo životního prostředí opět v široké meziresortní spolupráci Národní akční plán adaptace na změnu klimatu. Jde o dokument, jehož prostřednictvím bude realizována Adaptační strategie. Akční plán bude formulovat již konkrétní opatření s termíny jejich plnění a výši finančních nároků, které by měly jednotlivé rezorty na přizpůsobení se změně klimatu každoročně v průběhu příštích pěti let vyčlenit ze svých rozpočtových kapitol.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva