Kosmická kostka z Fakulty elektrotechnické ČVUT je technologický unikát

15.09.2014 14:41 | Zprávy

Na katedře měření Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze vzniká v rámci projektu CzechTechSat unikátní vesmírný satelit, který má mimořádnou odolnost proti radiaci z vesmírného záření.

Kosmická kostka z Fakulty elektrotechnické ČVUT je technologický unikát
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT

Projekt CzechTechSat vznikl v roce 2011 jako tuzemská varianta studentského satelitu formátu CubeSat – malého satelitu (pikosatelitu) o rozměrech 10 x 10 x 11 cm a hmotnosti 1 kilogram. V rámci výukového programu Letecké a kosmické systémy sestavují studenti ČVUT vlastní družici, která má integrovaný zálohovaný palubní počítač s barevnou kamerou, desku aktivní stabilizace a navigace a speciální napájecí zdroj založený na nejmodernějších součástkách, dobíjený pomocí solárních panelů umístěných po obvodu zařízení.

Oproti zahraničním variantám má český pikosatelit mimořádně propracovanou ochranu jednotlivých součástek proti kosmickému záření – radiaci. Právě toto řešení se těšilo mimořádnému ohlasu na letošním 11. ročníku prestižní konference vývojářů CubeSat v Kalifornii.

Před vypuštěním do vesmíru, které by mělo proběhnout v horizontu jednoho roku, musí být CzechTechSat testován ve stratosféře. První dva kontrolní lety, na nichž se testuje zejména funkčnost komunikačního zařízení, již byly úspěšně provedeny.

K samotnému vypuštění do vesmíru dodává vedoucí projektu Ing. Jaroslav Laifr z Fakulty elektrotechnické ČVUT: “Postavit samotný satelit byla jedna část práce. Nyní se zaměřujeme na možnost vypustit zařízení do vesmíru, což je zejména finančně daleko náročnější než samotná konstrukce. I přesto, že Česká republika nemá v současnosti jiné pracoviště, které by dokázalo od základu vlastní družici postavit, nemá zatím naše univerzita v nákladech na start žádnou stání podporu.“

Podrobné informace naleznete na stránkách http://www.czechtechsat.cz a na https://www.youtube.com/channel/UCo95z5qIi9Lp7VB9cwlPn8A

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 23 000 studentů. Pro akademický rok 2014/15 nabízí ČVUT svým studentům 110 studijních programů a v rámci nich 441 studijních oborů. ČVUT vychovává moderní odborníky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český rozhlas: Nejposlouchanější stanice Radiožurnál dál posiluje pozice na trhu

22:03 Český rozhlas: Nejposlouchanější stanice Radiožurnál dál posiluje pozice na trhu

Aktuální výsledky národního výzkumu poslechovosti rádií v České republice Radioprojekt za 2. a 3. kv…