Kraj Vysočina: Teplé a suché léto nahrává kůrovci

16.08.2022 14:03 | Tisková zpráva

Nedostatek vláhy v půdě je nyní znát na Vysočině téměř všude. Vysoké teploty a nedostatek srážek přinášejí stres lesním porostům a zejména smrkovým, u nichž se výrazně snižuje vitalita. To nahrává kůrovci, který oslabené smrky kvůli snížené schopnosti smolení snadněji přemůže.

Kraj Vysočina: Teplé a suché léto nahrává kůrovci
Foto: kr-vysocina.cz
Popisek: Kraj Vysočina - logo

„Zejména ve starších smrkových porostech se objevují smrky s rezavými korunami. A mnohé další napadené stromy, doposud se zelenou korunou a neopadanou kůrou, budou postupně rezavět. A právě vyhledání a zpracování už napadených zelených stromů je klíčové pro boj s kůrovcem. Nelze se omezit na těžbu stromů s rezavou korunou a opadávající kůrou. Stěžejní je věnovat pozornost stromům, kde závrtové otvory a drtinky na patě kmene signalizují napadení kůrovcem,“ zdůrazňuje radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí Pavel Hájek.

Právě na téma, jak správně postupovat proti kůrovci a jak zajistit obnovu lesa po provedení těžby, zpracoval Kraj Vysočina krátké informační spoty. S nimi je možné se seznámit ZDE. Videa obsahují základní informace, jak se kůrovec vyvíjí, jak napadá stromy a jak proti němu správně postupovat. Pod tímto odkazem lze také nalézt krátké video zaměřené na téma obnovy lesa. Díky němu si můžeme uvědomit základní principy, které s obnovou lesa souvisí a které je třeba brát v potaz.

Pokud nemá vlastník lesa zajištěný odvoz dřeva bezprostředně po těžbě a přiblížení na skládku, je třeba věnovat patřičnou pozornost asanaci kůrovcem napadeného dřeva, aby nedošlo k vyrojení kůrovce ze skládkovaného dřeva. Jedním z velice vhodných způsobů je použití odkorňovacích hlavic na harwestoru přímo při provádění těžby a sortimentaci, svůj význam má např. i chemická asanace. Mechanická i chemická asanace dřeva je finančně podporována z Ministerstva zemědělství ČR podle nařízení vlády č.30/2014 Sb (více informací ZDE).

Dle stejných pravidel jsou financovány i další lesnické činnosti, např. ukládání klestu na hromady, zalesňování a následná péče. Žádosti přijímá a administruje příslušný krajský úřad, ještě před zahájením prací je zde potřeba podat jednoduché ohlášení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS: Profesionální a dobrovolní hasiči jednali o společné budoucí strategii

7:14 HZS: Profesionální a dobrovolní hasiči jednali o společné budoucí strategii

Zástupci vedení Ministerstva vnitra – generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR se seš…