Předpokladem pro zlepšení podmínek v přírodním koupališti je především omezení přítomnosti fosforu, který se do přehrady dostává z Rovenského a Šonovského potoka a významně zvyšuje riziko výskytu sinic a zelených řas. Zmíněné přítoky odvádějí odpadní vody z přilehlých obcí.
Čistírna odpadních vod v Provodově-Šonově přitom již nevyhovuje současným požadavkům. Odkanalizování obce Vysokov je nyní řešeno pouze částečně.
„V minulých letech se uskutečnila řada jednání o možnostech budoucího odkanalizování obou obcí, jejichž odpadní vody patří k největším zdrojům znečištění nádrže Rozkoš. Bohužel se ale nepodařilo najít řešení akceptovatelné pro všechny. Jelikož garantem koncepčního rozvoje kanalizací na svém území je kraj, rozhodli jsme se jednání zúčastněných obcí koordinovat. Naším cílem je takový stav, kdy již do nádrže nebude vypouštěna odpadní voda ani po přečištění,“ uvedl radní Karel Klíma, který je odpovědný za vodní hospodářství, životní prostředí a zemědělství.
V úvahu podle něj přicházejí tři varianty: odvedení odpadních vod k přečištění do České Skalice nebo do Nového Města nad Metují a případně čištění vody v místě a její vypouštění až pod hrází Rozkoše.
Výši případných nákladů na realizaci není zatím možné odhadovat, neměly by ale jít nad rámec stávajících investičních dotací na rozvoj vodohospodářské infrastruktury obcí. V letošním roce například kraj počítá s podpořením třicítky projektů celkovou částkou 21,3 milionů korun. Peníze na tyto podporu těchto projektů kraj získává z poplatků za odběr podzemních vod.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva