Lesníci připravují opatření proti kůrovci

03.03.2016 13:03 | Zprávy

Ochranu lesů před lýkožroutem smrkovým, obecně zvaným kůrovec, letos výrazně posílí státní podnik Lesy České republiky. Lesníci připravují v celé republice 200 tisíc lapáků a 36 tisíc lapačů, náklady na opatření přesáhnou 130 milionů korun. Mimořádně silné jarní rojení lesního škůdce smrkových porostů čekají státní, obecní i soukromí vlastníci lesa.

Lesníci připravují opatření proti kůrovci
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR - logo

Kůrovci jsou přirozenou součástí ekosystému. Pokud se přemnoží, což se stalo během loňského horkého a extrémně suchého léta, mohou napadnout stovky hektarů lesa a způsobit rozsáhlé ekologické i ekonomické škody. Kůrovec nyní nejvíce ohrožuje lesy na pomezí Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Problém ale řeší lesníci v celé republice. Očekávají, že letos bude kůrovce třikrát víc než loni. „Oslabené stromy jsou pro něj ideálním útočištěm. Obdobná situace byla v první polovině 90. let minulého století. Tehdy šlo o největší kůrovcovou kalamitu u nás,“ řekl Václav Lidický, výrobně-technický ředitel Lesů ČR.

Lapač na kůrovce.

Podle dosavadních odhadů bude ochrana před kůrovci stát letos Lesy ČR asi 132 milionů korun. „Pokusíme se maximum kůrovců odchytit do lapáků a lapačů. Instalujeme i otrávené lapáky a feromonové dřevěné trojnožky. Lesníci stále vyhledávají napadené stromy, školíme personál a posilujeme stavy. O problému jednáme i se smluvními partnery. Hodně bude záležet na počasí,“ dodal Václav Lidický a zároveň upozornil, že kromě státního podniku, který spravuje necelou polovinu lesů v zemi, musí věnovat pozornost napadeným stromům také ostatní vlastníci lesů. Také proto nechaly Lesy ČR natočit o kůrovci krátký dokumentární film:

.

Státní podnik hledá i další možnosti, jak zabránit rozsáhlému odumírání smrkových porostů. Proto vypsal již druhý výzkumný grant. V prvním se Laboratoř aplikované fyziologie hmyzu Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR zabývala vývojem lýkožrouta smrkového. Čtyřleté pozorování na Lesním závodě Boubín přineslo nové informace o přezimování i populační dynamice škůdce. Lesníci tak mohli zdokonalit postupy ochrany lesa před tímto škůdcem. Loni začali akademici s dalším výzkumem zaměřeným na jiného škůdce smrkových porostů, který ohrožuje lesy zvláště v posledním desetiletí. Jde o lýkožrouta severského.

„O tomto živočišném druhu nemáme mnoho informací. Jeho přemnožení souvisí s výrazným odumíráním smrčin na severovýchodní Moravě a ve Slezsku. Očekáváme, že nové vědecké poznatky budeme moci využít v praxi pro vytvoření účinnější metody obrany a snížení hospodářských škod. Dnes máme s jeho odchytem a likvidací běžnými metodami velké potíže,“ uvedl Martin Zavrtálek z Odboru lesního hospodářství a ochrany přírody v podniku Lesy ČR.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká televize: Adventní koncerty se letos poprvé uskuteční i mimo Prahu, výtěžek opět pomůže čtyřem neziskovým organizacím

11:27 Česká televize: Adventní koncerty se letos poprvé uskuteční i mimo Prahu, výtěžek opět pomůže čtyřem neziskovým organizacím

Jedna z nejdéle fungujících veřejných sbírek v Česku započala svou činnost v roce 1991. Od té doby r…