Bod záchrany neboli rescue point nazývaný dříve traumatologickým bodem je místem v krajině označeným tabulkou s unikátním kódem. Usnadňuje lokalizaci člověka, který potřebuje pomoc. Jde o případy ohrožující život, zdraví, majetek nebo životní prostředí. Na tabulích jsou uvedeny všechny tísňové telefonní linky - 112, 150, 155 a 158. „Výroba tabulí přišla Lesy ČR na 160 tisíc korun a není vyloučeno, že v budoucnu přibydou další,“ uvedl Daniel Szórád, generální ředitel Lesů ČR. Tabule lesníci rozmístí v říjnu. Tehdy už budou kódy zaneseny do databáze Hasičského záchranného sboru České republiky, kterou využívají všechny složky integrovaného záchranného systému, tedy policie, hasiči, zdravotníci, ale i horská služba, obecní policie a další. „Místa vytipovali lesníci. Většinou jde o turistická rozcestí, lesní cyklostezky, lokality, jimiž prochází singltrek, horská sedla, pohoří nebo rozsáhlé lesy,“ řekl Daniel Szórád.
Projekt začal podnik připravovat v roce 2014. Navržená místa zástupci Lesů ČR konzultovali s profesionálními hasiči ze všech krajů.
Tabule z tvrzeného plastu s hliníkovým povrchem připomínají turistické značení. Jsou však výrazně žluté, a tedy viditelné i večer. Podobné tabulky se v minulosti objevovaly ve státních lesích na Litvínovsku, Luhačovicku a v okolí Boubína. Umístěny však byly živelně, bez systematické evidence či jednotné grafiky. Projekt Lesů ČR je novinkou a pro návštěvníky lesa výraznou změnou k lepšímu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva