Kvůli světelnému znečištění, tedy umělému nočnímu světlu, které nepříznivě ovlivňuje lidské zdraví, ale i flóru a faunu, nelze dnes na mnoha místech zahlédnou noční oblohu s hvězdami.
V části Jizerských hor na necelých 75 kilometrech čtverečních takovou možnost lidé mají. V roce 2009 tam Lesy ČR spolu s vědeckými a dalšími subjekty vyhlásily Jizerskou oblast tmavé oblohy, tedy rezervaci tmy, první mezinárodní park tmavé oblohy na světě.
„Upozornili jsme veřejnost na nutné zachování přirozeného nočního prostředí v zájmu lidského zdraví i ochrany přírody,“ řekla Šárka Halamová z krajského ředitelství Lesů ČR v Liberci. Park zůstal dodnes zachován a v pátek 17. i v sobotu 18. března o něm bude řeč ve stánku Lesů ČR na jabloneckém veletrhu cestovního ruchu EUROREGION Tour. „Vysvětlíme, proč je tma tak důležitá, jaká barva světla je po západu slunce škodlivá, pozveme pod otevřenou noční oblohu v Orle, Jizerce či na Smrk,“ dodala Halamová.
Hvězdná obloha nad centrální částí Jizerských hor
Více o veletrhu: http://www.euroregiontour.cz/, o Jizerské oblasti tmavé oblohy: www.izera-darksky.cz a o světelném znečištění: www.svetelneznecisteni.cz.
Hranice Jizerské oblasti tmavé oblohy (modře) nanesené na hypsometrickou mapu Jizerských hor. Česko-polské hranice jsou vyznačeny bíle.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva