„Prostředky budeme čerpat z vlastních i z dotačních zdrojů. Částka je oproti loňskému roku vyšší, protože je zachování vody v krajině důležitým tématem současnosti. Budujeme tedy malé vodní nádrže, rekonstruujeme rybníky a upravujeme koryta drobných vodních toků. Předcházíme tak suchu a zároveň naše opatření pomohou při povodních,“ řekl výrobně technický ředitel Lesů ČR Václav Lidický.
Letos se investice týkají 190 staveb, například dvoukilometrového úseku Ondřejovického potoka ve Zlatých horách v okrese Jeseník. Bude stabilizován podélný sklon dna pomocí výškových stupňů a konsolidačních přehrážek. Předpokládaná cena stavby činí 26 milionů korun. Dále se odbahní a upraví přelivné hrany v Opavě na vodní nádrži Sedlinka. Předpokládaná cena je 11,6 milionů korun. Dalších 8,7 milionů korun by měla stát úprava 1,5 kilometru na drobném vodním toku v Lomné v Trojanovicích v okrese Trojanovice.
Jde o obnovu příčných objektů a stabilizaci dna. Také Trutovský potok ve Frenštátě pod Radhoštěm v okrese Nový Jičín čeká na 600 metrech úprava za 5,7 milionů korun. Stabilizuje a sníží se eroze koryta toku. Realizace řady dalších projektů začala na přelomu roku. Příkladem může být budování suché nádrže na toku Zlatý Pásek v Němčicích v okrese Svitavy, protipovodňový projekt za 29 milionů korun.
Také na loňské stavby vodohospodáři z Lesů ČR využili vlastní i dotační prostředky, celkem 120 milionů korun. Dokončili 82 staveb.
Na snímku příklad protipovodňového opatření: Na 2,6 kilometrech se loni upravovalo koryto Kobylího potoka v Karlovicích v okrese Bruntál. Stavba za šest milionů korun. Archiv LČR
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva