„Odstraňovali jsme především povodňové škody z předchozích let a budovala se protipovodňová opatření,“ uvedl výrobně-technický ředitel Lesů ČR Václav Lidický.
„Například v Novém Jičíně a Žilině jsme postavili ochranné hráze u řeky Jičínky, na Svitavsku došlo k revitalizaci Borušovského potoka, v jižních Čechách jsme dořešili povodňové škody na Dobrovodském a Krásetínském potoce. Příkladů je ale mnohem více,“ řekl Tomáš Hofmeister, vedoucí odboru vodního hospodářství Lesů ČR. Kromě správy vodních toků se po celé republice budují také retenční nádrže. Příkladem může být nádrž Pustý potok v Raspenavě na Liberecku dokončená právě v loňském roce (na snímku). Lesy ČR také revitalizují nevhodně upravené toky, jako například Černý potok v Jizerských horách. Kromě toho vysazují a pečují o břehové porosty, zpracovávají odborné posudky, věnují se i poradenství. „Les je z hydrologického pohledu rozhodující při zadržování vody v krajině, je zásobárnou vody. Svým hospodařením Lesy ČR významně ovlivňují vodohospodářské funkce lesa, především vytvářením vhodné druhové skladby lesa s podílem melioračních a zpevňujících dřevin, ale také šetrnými výchovnými a těžebními zásahy ve vztahu k lesním porostům i lesní půdě, optimálním rozmístěním lesní dopravní sítě a samozřejmě i správou vodních toků,“ dodal Václav Lidický.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lesy ČR