Lesy Praha: Konec roku klidnější (nejen) pro divoká zvířata. Praha omezila pyrotechniku

24.12.2020 14:02 | Zprávy

Letošní Silvestr by měl být pro všechna divoká zvířata, která žijí na území pražské metropole, konečně bezpečnější a snesitelnější. Od 1. prosince 2020 v Praze začala platit nová obecně závazná vyhláška, která výrazně omezuje používání amatérských pyrotechnických výrobků.

Lesy Praha: Konec roku klidnější (nejen) pro divoká zvířata. Praha omezila pyrotechniku
Foto: Lesy Praha
Popisek: Lesy Praha

Dosavadní vyhláška z roku 2017 zakazovala sice laikům zábavní pyrotechniku na území Prahy po většinu roku používat, stanovovala ovšem výjimku pro několik konkrétních dní, mezi kterými byl i Silvestr a Nový rok. Nyní přichází změna pravidel – v nejcitlivějších částech města, kam mimo jiné patří například okolí vodních toků a nádrží, přírodní parky nebo zvláště chráněná území, je amatérská pyrotechnika zakázaná úplně. Věříme, že tato změna pomůže hlavně volně žijícím živočichům, pro něž mívají silvestrovské oslavy mnohdy velmi vážné důsledky.

Silvestrovskými a novoročními ohňostroji trpí i řada domácích zvířat, situace divokých zvířat je ale ještě komplikovanější. Volně žijící zvířata se před petardami a rachejtlemi totiž nemají kam ukrýt. Silné zvukové a?světelné efekty umocněné okolní tmou jim způsobují nesmírný stres, nutí je opouštět jejich bezpečné úkryty a vyčerpávat tak klíčové energetické zásoby a mimo jiné zapříčiňují i?jejich následné kolize s překážkami či střety s auty. Do naší Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy se pak někteří z nich dostávají například se zlomeninami křídel nebo končetin, s úrazy hlavy či jinými vážnými zraněními anebo kvůli celkovému vyčerpání. Mezi typické oběti nevázaných silvestrovských oslav zvláště na pražských náplavkách a v jejich okolí patří například labutě, které se na zimu stahují na Vltavu v centru města, protože zde řeka nezamrzá. Při úprku před hlukem pak bohužel často narážejí do tramvajového vedení na pražských mostech, které pro ně představuje velké nebezpečí i za běžných okolností, nebo dokonce přímo do konstrukcí mostů. Problémy se týkají kupříkladu také srn nebo zajíců, kteří mohou v panice snadno vběhnout pod kola aut. Řada zvířat – zvláště těch menších, jako jsou například zpěvní ptáci – se však do záchranné stanice ani nemusí dostat, protože je mohou lidé snadno přehlédnout, a pomoci se tak třeba vůbec nedočkají.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Kampaň

Dobrý den, možná se pletu, ale neutrácí za kampaň ze všeho nejvíc právě vaše hnutí? Možná by nebylo na škodu, kdyby se limit pro politickou kampaň snížil - co vy na to? Třeba byste jako politici pak víc makali a nespoléhali na to, že pak uděláte kampaň - nic osobního, zrovna vás je vidět docela dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Hasiči cvičně likvidovali únik nebezpečné látky z železniční cisterny

22:42 Správa železnic: Hasiči cvičně likvidovali únik nebezpečné látky z železniční cisterny

V blízkosti hlavního nádraží v Plzni se včera uskutečnilo cvičení hasičů Správy železnic. Tématem by…