Chceme, aby v následujícím volebním období byly změny klimatu jedním z hlavních témat komunální politiky. Tento názor dají najevo stovky lidí - ať už jako jednotlivci, nebo jako skupiny, veřejné instituce či soukromé podniky. V rámci kampaně Postavme se za klima, kterou v České republice organizuje hnutí Limity jsme my, budou v sobotu 8. září slyšet hlasy mnoha lidí z různých míst najednou. A všechny budou volat po co nejrychlejším vypořádáním se se změnami klimatu.
Lidé z Česka v tom ale nebudou sami. Kampaň postavme se za klima je součástí globálního dne akcí Rise for Climate. Pochody, demonstrace, happeningy a další aktivity se uskuteční na všech obydlených kontinentech planety a zapojí se do nich statisíce lidí. Cílem je podpořit Global Climate Action Summit v Kalifornii, na kterém se sjedou lokální politici, podnikatelé i neziskové organizace z celého světa. Navzájem si budou sdílet zkušenosti a plánovat, jak lze na lokální úrovni bojovat proti změnám klimatu. Globální akční den má upozornit lokální politiky na různých místech planety na to, že se i oni musí zasadit o udržitelnou budoucnost. Vzhledem k blížícím se komunálním volbám je proto stěžejní dát i v České republice najevo, že v následujícím volebním období je potřeba klást problém změn klimatu na přední místo mezi politickými té-maty.
"Změny klimatu jsou největší současnou i budoucí výzvou lidstva. Letos byly české vesnice bez vody nebo je naopak spláchly přívalové deště. Kvůli horkům ve městě trpíme zdravotními problémy my i živočichové, stromy chřadnou všude a ve smrkových monokulturách se šíří kůrovec. Klíšťata se přemnožují a z přírody si lehce odnesete boreliózu. To všechno jsou důsledky změn klimatu," řekla členka hnutí Limity jsme my Anna Bromová.
Přitom s mnoha těmito projevy lze efektivně bojovat i v rámci komunální politiky. Ve městě je potřeba sázet více zeleně a chytře vymýšlet zavlažování, radnice mohou nechat stavět brouzdaliště a pítka, aby se lidé a zvířata v betonové džungli mohli ochladit. Lesy je potřeba sázet smíšené a přívalové deště musí mít možnost se v přírodě zasáknout. Ve městech a obcích lze dokonce i omezit samotné příčiny změn klimatu, a to využíváním obnovitelných zdrojů energie nebo preferencí cyklodopravy.
Rok 2017 byl opět rokem klimatických extrémů, které se projevily po celém světě. Západní pobřeží Spojených států a Karibské ostrovy zasáhlo několik silných hurikánů. Kalifornie zažila nejhorší lesní požáry v historii. Indičtí farmáři kvůli slabým monzunovým dešťům hromadně páchají sebevraždy. Na východě Afriky jsou kvůli nedostatku potravin hladomory, ubývání zdrojů napomáhá rozvoji terorismu. Hladiny moří stoupají a arktický led taje rychleji než kdy dříve. Zároveň zažíváme jedno z historicky největších vymírání živočichů. Odborníci se shodují, že se naše planeta rapidně otepluje a lidská činnost je toho hlavní příčinou.
Vyzýváme tedy české politiky a političky, aby konečně vzali v potaz vědecky podložená fakta o změnách klimatu a jejich vážných dopadech a zvolili toto téma jako jednu z priorit v následujícím volebním období. Klima se mění i u nás a má za následek ničivé povodně, kůrovcové kalamity, horká města, vyschlé studny i koryta řek, hladový dobytek i mrtvé stromy a zhoršující se zdravotní stav lidí. Pokud chceme zachránit klima, na kterém závisíme všichni, musíme jednat hned.
O hnutí Limity jsme my
Limity jsme my je občanské hnutí zdola, které se zaměřuje na boj za klimatickou spravedlnost a proti fosilním palivům. Hnutí funguje na dobrovolném základě od roku 2015, účastní se kampaní proti rozšiřování povrchové těžby a za uzavírání starých uhelných elektráren a organizuje v severních Čechách klimatické kempy - mezinárodní setkání určená pro setkávání, vzdělávání i pro protestní akce. Během letošního Klimakempu stovky lidí na několik hodin zastavily těžbu na hnědouhelném dole Bílina, jejž chce ČEZ rozšířit za hranice limitů těžby z roku 1991. Výzvu na podporu akce podepsalo mimo jiné několik desítek ekologických i dalších organizací, vědkyň, umělců a dalších osobností veřejného života. Podobné akce se letos konaly také v Německu, Rakousku, Velké Británii, Polsku, Švýcarsku a naposledy minulý týden v Nizozemsku.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva