MAS Naděje: Proč je vzdělávání na Litvínovsku lepší než v okolí

13.03.2023 22:54 | Tisková zpráva

Na tuto otázku se pokusilo odpovědět setkání ředitelů škol, zástupců MAP Litvínov, města Litvínov a Ústeckého kraje při dvouhodinové prezentaci výsledků celorepublikového šetření prestižní výzkumné společnosti PAQ Research v oblasti vzdělávání a následné diskusi.

MAS Naděje: Proč je vzdělávání na Litvínovsku lepší než v okolí
Foto: MAS Naděje
Popisek: MAS Naděje, o.p.s. - logo

Výstupy šetření ukázaly, že Litvínovsko při podobné regionální sociálně ekonomické zátěži, vykazuje lepší výsledky v oblasti vzdělávání než sousední oblasti, a než by se dalo vzhledem k sociálním problémům očekávat.

Debata, která se uskutečnila v rámci místního akčního plánování pro ORP Litvínov ve čtvrtek 23. února, ukázala, že za úspěchem a překonáváním bariér stojí především neformální spolupráce Odboru sociálních věcí a školství města Litvínov se školami, ale také s Úřadem práce, neziskovými organizacemi nebo odborníky, kteří na školách působí. „Neformální spolupráce otevírá ochotu při spolupráci formální, a to se projevuje právě při aktivizaci všech aktérů, kteří komunikují, jak intervenovat v rodinách cíleně a s důrazem na co nejefektivnější pomoc, která se posléze odráží v lepší docházce dětí do školy nebo ve školním prospěchu. Například velmi oblíbené jsou porady za pochodu, které realizujeme formou výletů do okolí s řediteli škol,“ sdělila Veronika Knoblochová vedoucí odboru.

V regionu se také pravidelně setkávají pracovní skupiny v rámci místního akčního plánování, metodici prevence nebo další odborné pozice, které vzájemně koordinují svou činnost a pracují na odstraňování bariér v oblasti vzdělávání. „Přitom překážek je velmi mnoho zejména v případě sociálně slabých rodin, které čelí exekucím, nedostatečným bytovým podmínkám nebo nutnosti často migrovat. To se pak projevuje na výsledcích dětí v celém systému školství. Nejvážnějším projevem jsou předčasné odchody ze škol, které jsou charakteristické pro celý region Ústeckého kraje“ poznamenala Knoblochová.

„Jsme moc rádi, že k úspěchům přispívá už tradičně i Místní akční plán rozvoje vzdělávání. Řekla bych, že všichni aktéři jako jsou školy, město nebo neziskové organizace spolupracují jako dobrý tým a tím se posouváme stále dál, “ sdělila projektová manažerka Kamila Rejčová a dodala, že výstupy šetření budou zohledněny při přípravě dalšího projektového období.

Veškeré aktivity jsou realizovány díky projektu „Místní akční plán rozvoje vzdělávání III pro ORP Litvínov,“ (CZ.02.3.68/0.0/0.0/20_082/0023025). Více informací o projektu najdete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: Český rychlostní rekord má 20 let, Pendolina už najela skoro 39 milionů kilometrů

7:14 České dráhy: Český rychlostní rekord má 20 let, Pendolina už najela skoro 39 milionů kilometrů

Tento týden uplynulo 20 let od vytvoření posledního českého železničního rychlostního rekordu 237,04…