Program pro označování provozoven na území Pražské památkové rezervace je letošní novinkou. Navazuje na vydání Manuálu pro kultivovanou Prahu – ilustrovaného návodu, jaká pravidla je při označování provozoven v památkových územích potřeba dodržovat. Pokud chtějí podnikatelé příspěvek na označení provozovny získat, měli by se manuálem řídit a zároveň musí získat souhlasné závazné stanovisko magistrátních památkářů.
„Maximálně se snažíme, aby centrum Prahy začalo vypadat lépe. Vedle vymáhání regulací a osvěty se snažíme i o motivaci – proto podnikatelům nabízíme, že pokud se budou řídit naším Manuálem pro kultivovanou Prahu, na nové označení provozovny jim přispějeme. Věřím, že díky tomu budou postupně mizet plastové trdelníky nebo laciné desky přišroubované k cenným fasádám pražských domů,“ říká radní hl. m. Prahy pro kulturu a památkovou péči Hana Třeštíková.
V dotačním Programu pro označování provozoven je možné žádat o podporu až do výše 70 % nákladů, maximálně však 200 000 Kč. Dotaci je možno poskytnout na práce zahájené, provedené a dokončené od 1. 1. 2020 ke dni podání žádosti o dotaci. Tu je možné podat od 31. 7. 2020 do 30. 10. 2020. Pro dotační Program město vyhradilo 5 milionů Kč.
Druhý dotační Program je v Praze již tradicí. V Programu na podporu vlastníků památkově významných objektů Praha od roku 1992 rozdělila již 1,5 miliardy Kč. Peníze přispěly ke kvalitní obnově většiny památkově významných objektů na území hl. m. Prahy. Podporu město poskytuje jak kostelům, palácům či hodnotným činžovním domům, tak i movitým kulturním památkám, jako je třeba vybavení kostelů či další umělecko-řemeslná díla.
„Víme, že často není snadné dostát požadavkům památkové péče, kupříkladu obnova fasády v památkové zóně vyjde na mnohem víc peněz než mimo ni. Proto město alespoň částečně přispívá na pokrytí těchto nákladů. Přihlásit se může každý, od soukromých majitelů přes SVJ až po spolky,“ uvádí dále Hana Třeštíková. Pro tento dotační program Praha na rok 2021 vyčlenila 60 milionů Kč. Žadatelé mohou získat příspěvek až do výše 65 % z celkových uznatelných nákladů.
Žádosti v obou dotačních programech se vždy řeší zodpovědným posouzením od soudního znalce i odborné komise. Odbor památkové péče MHMP v rámci léta a podzimu uskuteční semináře pro veřejnost, kde všem zájemcům pomůže úspěšně vyřešit celý proces. Seznam termínů je k dispozici níže. Všechny informace jsou dostupné také na www.pamatky.praha.eu, Manuál pro kultivovanou Prahu je ke stažení na kultivovana.praha.eu.
Termíny seminářů k Programu pro označování provozoven na území PPR:
15. 7. od 14 h. v Zastupitelském sále Nové radnice, Mariánské náměstí 2, Praha 1 – 1. patro, místnost č. 128
3. 8. od 14 h. v zasedací místnosti č. 201, Jungmannova 35/29, Praha 1 – 2. patro
2. 9. od 14 h. v zasedací místnosti č. 201, Jungmannova 35/29, Praha 1 – 2. patro
16. 9. od 14 h. v zasedací místnosti č. 201, Jungmannova 35/29, Praha 1 – 2. patro
Termíny seminářů k Programu pro vlastníky památkově významných objektů:
16. 7. od 14.30 h. v Zastupitelském sále Nové radnice, Mariánské náměstí 2, Praha 1 – 1. patro, místnost č. 128
3. 9. od 9 h. v místnosti č. 201, Jungmannova 35/29, Praha 1 – 2. patro
17. 9. od 14 h. v místnosti č. 201, Jungmannova 35/29, Praha 1 – 2. patro
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva