„Dnešním dnem se České republice v rámci předsednictví úspěšně podařilo završit úsilí, které pomůže dokončit množství kvalitních projektů financovaných z evropských fondů. Z důvodu rostoucích cen stavebních prací, materiálu, energií i narůstající inflace hrozilo jejich nedokončení, a to nejen v České republice, ale v celé Unii. Byl podepsán legislativní balíček, který je považován ze strany všech členských států a stejně tak Evropského parlamentu jako vyvážený kompromis mezi různými potřebami jednotlivých států,“ uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. „I nadále ovšem bude potřeba, abychom společně s Evropskou komisí sledovali vývoj situace, zejména s ohledem na dopady energetické krize, a abychom byli připraveni dále reagovat. To ukážou následující měsíce,“ dodal Bartoš.
„Za strany řídících orgánů dotčených programů bude probíhat komunikace k příjemcům, jak mohou nadále postupovat. Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo modelové příklady, které znázorňují varianty jejich dokončení a dofinancování,“ vysvětlila náměstkyně pro řízení Sekce koordinace evropských fondů, mezinárodních vztahů a cestovního ruchu Daniela Grabmüllerová.
Prakticky to pro příjemce, kteří ještě nestihli na základě okolností dokončit své projekty, znamená možnost jeho rozdělení na více částí, tak aby byl naplněn projektový cíl. U hotové etapy projektu do konce roku 2023 mu bude vyplacena příslušná část dotace z období 2014-2020. Nedokončenou část, jejíž zdržení příjemce prokazatelně nezavinil, pak bude moci zrealizovat v rámci další etapy z programu 2021-2027, ze které mu také bude proplacena, je-li téma podporováno i v novém programovém období. Za stávajících podmínek byla procedura omezena jen na největší projekty, nově byla snížena hranice na 1 milion EUR.
Druhým příkladem je vyplacení příjemci způsobilých výdajů projektu vynaložených do konce roku 2023 na projekt, který vlivem současné krize nestihl být řádně a celý dokončen, a následné umožnění dofinancování aktivit z vlastních zdrojů. V doposud platných podmínkách by příjemce musel vracet celou dotaci.
Zároveň se povedlo vyjednat, že u některých typů projektů mohou příjemci využít až 100 % míru spolufinancování ještě v rámci programového období 2014-2020, což bude umožněno i nadále. Ilustrativně představuje vybrané principy FAST-CARE přiložený leták.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva