MPO: Česko jako technologický lídr. Vláda schválila Národní strategii umělé inteligence

27.07.2024 16:14 | Tisková zpráva

Vláda schválila Národní strategii umělé inteligence ČR 2030 (NAIS) z dílny Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), která reflektuje nejnovější technologický vývoj, trendy a politické iniciativy v oblasti umělé inteligence (Artificial Intelligence, AI). Cílem této strategie, připravené ve spolupráci s veřejným i soukromým sektorem, je využít na maximum potenciál umělé inteligence ve prospěch české ekonomiky a společnosti. Dokument určuje priority a cíle do roku 2030 a definuje opatření v sedmi vzájemně provázaných oblastech.

MPO: Česko jako technologický lídr. Vláda schválila Národní strategii umělé inteligence
Foto: mpo.cz
Popisek: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR - logo

„Umělá inteligence představuje obrovský potenciál pro naši ekonomiku a společnost a může výrazně zlepšit kvalitu našeho života. Abychom využili tento potenciál na maximum ve prospěch České republiky, připravili jsme aktualizovanou Národní strategii umělé inteligence ČR 2030,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Naší vizí je, aby Česká republika byla nejen uživatelem, ale i tvůrcem pokročilých technologií umělé inteligence. Strategie nám pomůže dosáhnout tohoto cíle a zajistit, aby výhody AI byly využívány ve prospěch celé společnosti.“

Strategie vznikla nejen na základě dynamického rozvoje nových technologií, ale také s ohledem na nárůst mezinárodních iniciativ věnujících se AI. Dokument zohledňuje potřeby všech aktérů napříč hodnotovým řetězcem AI – od výzkumníků a vývojářů po koncové uživatele.

„Aktualizovaná strategie AI reflektuje nejnovější technologické trendy a potřeby české společnosti.  Zaměřuje se na klíčové oblasti využití AI, jako je posílení výzkumu, zlepšení vzdělávání, rozvoj digitálních dovedností, zajištění etických a bezpečnostních aspektů, podpora inovací v podnikání a zefektivnění veřejné správy a služeb,“ říká vrchní ředitel pro digitalizaci a inovace Petr Očko.

Aktualizace strategie vychází z výstupů veřejné konzultace, expertních vstupů, analýz a úzké spolupráce se všemi relevantními institucemi a aktéry veřejné i soukromé sféry zastupující český AI ekosystém. Ke koordinaci práce na aktualizaci byla pod Výborem pro AI vytvořena pracovní skupina, jejíž součástí jsou resorty, sociální a hospodářští partneři, akademické instituce i neziskové organizace. MPO se rovněž inspirovalo přístupem stejně smýšlejících států.

Strategie určuje priority a cíle do roku 2030 a definuje opatření v sedmi vzájemně provázaných oblastech:

1) Výzkum, vývoj a inovace

Výzkum, vývoj a inovace v oblasti AI jsou klíčové pro technologický pokrok a konkurenceschopnost České republiky. Je proto potřeba posílit výzkumnou infrastrukturu, podpořit špičkové vědce a mezinárodní spolupráci. Opatření zahrnují posílení výzkumných kapacit v AI, podporu grantů a financování, zapojení českých vědců do mezinárodních projektů a výměnu znalostí mezi akademickou a průmyslovou sférou. „Tato opatření urychlí vědecké objevy, zefektivní přenos výsledků do praxe, podpoří přenos know-how a výměnu informací v rámci mezinárodní spolupráce a posílí postavení Česka v globální vědecké komunitě,“ říká ministr Síkela.

2) Vzdělávání a odborná příprava

Rozvoj AI s sebou přináší mnoho změn, které vyžadují odpovídající vzdělávání budoucích odborníků. Potřebujeme proto transformovat vzdělávací proces s využitím AI nástrojů, zlepšit přípravu pedagogů, aktualizovat vzdělávací obsah a podporovat rozvoj talentů, včetně zvyšování povědomí o AI. Opatření zahrnují efektivní využívání AI ve výuce, školení pedagogů, rozšiřování studijních programů v oblasti AI a osvětové kampaně. Větší využití AI ve výuce přinese studentům praktické zkušenosti s technologiemi, zlepší připravenost pedagogů, podpoří rozvoj talentů a zvýší povědomí veřejnosti o AI.

3) Dovednosti a dopady AI na trh práce

AI mění trh práce a vyžaduje nové dovednosti. Cílem je vytvořit flexibilní pracovní rámec, rozvíjet digitální dovednosti, předcházet digitálnímu vyloučení a zvyšovat informační gramotnost občanů. To zahrnuje kurzy na rozvoj digitálních dovedností, rekvalifikační a celoživotní vzdělávací programy, iniciativy na zvýšení informační gramotnosti a podporu začleňování znevýhodněných skupin do digitální ekonomiky. Výsledkem bude lepší přizpůsobení pracovní síly rozvoji AI, snížení rizika digitálního vyloučení, vyšší informovanost občanů o AI a zvýšení jejich zaměstnatelnosti.

4) Etické a právní aspekty

Etické a právní aspekty AI jsou zásadní pro budování důvěry veřejnosti a ochranu práv jednotlivců. Je nutné zajistit efektivní právní předpisy, vytvořit etické kodexy pro vývojáře a uživatele, zřídit dozorové orgány a podporovat etické využívání AI. Tato opatření přispějí k ochraně práv a bezpečnosti občanů, efektivnímu dozoru nad legislativou, zvýšení důvěry v AI a zajištění zodpovědného používání této technologie.

5) Bezpečnostní aspekty

AI přináší s sebou různé etické a bezpečnostní otázky, které je třeba řešit pro zajištění její důvěryhodnosti a bezpečného používání. Zásadní je především ochrana dat před možným zneužitím. Cílem strategie je proto zajistit bezpečnost AI systémů a posílit odolnost vůči kybernetickým útokům. K tomu bude nezbytné, aby se Česká republika aktivně zapojila do vytváření mezinárodních bezpečnostních standardů, implementovala AI nástroje pro kybernetickou bezpečnost, pravidelně monitorovala a předcházela hrozbám a úzce spolupracovala s renomovanými mezinárodními partnery. Tato opatření přinesou zvýšení důvěry veřejnosti v AI, ochranu před kybernetickými útoky, posílení ekonomické bezpečnosti.

6) Průmysl a podnikání

Umělá inteligence nabízí firmám obrovský potenciál pro zlepšení produktivity, snížení nákladů a zavedení inovací. Klíčové je proto podporovat programy, které pomáhají začínajícím firmám v oblasti AI růst a rozvíjet se, usnadnit zavádění AI v malých a středních podnicích a podporovat export AI technologií. Mezi konkrétní opatření patří podpora inkubátorů a akcelerátorů pro AI startupy nebo vytvoření regulačního sandboxu pro testování AI inovací. Tato opatření povedou k rychlejší digitální transformaci firem, vzniku nových AI produktů a služeb, lepšímu právnímu prostředí pro podnikání s AI a posílení mezinárodní konkurenceschopnosti českých firem v oblasti AI.

7) Veřejná správa a veřejné služby

AI může zefektivnit a zjednodušit práci, od automatizace rutinních úkolů po asistenci při složitějším rozhodování. Její využití má proto smysl jak ve veřejné správě, tak i v oblasti veřejných služeb, kde může zlepšit kvalitu, dostupnost a efektivitu poskytovaných služeb. Cílem je zajistit kvalitní data, moderní digitální infrastrukturu, a zároveň školení zaměstnanců a dodržování etických a bezpečnostních standardů. Opatření v rámci strategie zahrnují digitalizaci a automatizaci veřejných služeb, školení zaměstnanců veřejné správy, implementaci etických a bezpečnostních standardů a podporu sdílení dobré praxe. Tato opatření povedou k rychlejší a přesnější veřejné správě, spravedlivějšímu přístupu k veřejným službám, vyšší kvalitě těchto služeb a větší důvěře občanů díky transparentnímu a etickému využívání AI.

NAIS, která poskytuje strategický rámec pro rozvoj a využívání důvěryhodné AI v České republice, uvede do praxe Akční plán. Tento plán bude obsahovat konkrétní iniciativy, jako jsou dotační programy, manuály pro podniky, rekvalifikační kurzy a zavádění nových AI řešení. Jeho aktuální podobu připravilo MPO zejména s gestory jednotlivých klíčových oblastí a předloží jej vládě v rámci Implementačních plánů Digitálního Česka. V tomto dokumentu bude resort podporovat současnou nutnost rozvoje umělé inteligence jako strategické technologie například prostřednictvím programu TWIST. Akční plán bude obsahovat investice na projekty ve výši přibližně 19 miliard korun a zároveň bude každoročně aktualizován, aby reagoval na měnící se prostředí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Parkování

Občané Prahy nemají kde zaparkovat, navíc chcete parkování zase zdražovat a pak sami zneužíváte parkovací karty i pro své známé a příbuzné? Ještě bych pochopil, že máte VIP parkování vy jako primátor, ale přijde vám v pořádku, že ho mají i další, i když třeba nejsou vůbec politiky? PS: Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Ostrava: Zoologická zahrada v zimě

22:31 Zoo Ostrava: Zoologická zahrada v zimě

Ostravská zoologická zahrada je otevřena po celý rok. Pravidelní návštěvníci objevují její kouzlo v …