MŠMT: Náměstek Miller se zúčastnil jednání v Evropském parlamentu na téma mentoring v Evropě

25.10.2022 20:29 | Tisková zpráva

Náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy Jaroslav Miller se sešel s unijními zákonodárci a stakeholdery na jednání v Evropském parlamentu na téma „Mentoring in Europe“ – Building a society of engagement to reduce social inequalities, aby společně identifikovali a prodiskutovali klíčové otázky, spojené s tématem mentoringu, týkající se jeho využití a potenciálu nejen v oblasti vzdělávání. Jednání hostila europoslankyně z frakce Renew Europe Ilana Cicurel.

MŠMT: Náměstek Miller se zúčastnil jednání v Evropském parlamentu na téma mentoring v Evropě
Foto: msmt.cz
Popisek: MŠMT - logo

Mentoring je velmi efektivním nástrojem pro rozvoj jednotlivců, který při správném použití dokáže účinně rozvíjet potřebné dovedností a nabídnout oběma stranám nový nadhled na probíranou problematiku. Metoda mentoringu je hojně využívaná i v ČR například při vzdělávání a zaučování nových pedagogů, kdy může zkušenější kolega předat svému novému kolegovi a svěřenci nejenom svoje profesní znalosti a dovednosti, ale také rozvíjet jeho další dovednosti, jakými jsou zvládání stresu, vedení nebo další sociální dovednosti.

Toto zohledňuje i připravovaná novela o pedagogických pracovnících, která ukotvuje nové pozice provázejícího a uvádějícího učitele a pevně zakotvuje adaptační období začínajících učitelů, vše s ohledem na rozvíjení jejich potřebných kvalifikací.

„Pokud jde o vzdělávání, v České republice v tuto chvíli zohledňujeme mentoring v oblasti přípravy začínajících a profesního vzdělávání zkušenějších pedagogů. Mentoring tak má přispět jednak k přípravě na tuto profesi a jednak k osobnímu rozvoji. Rád bych podotkl, že ve vzdělávání není nutně zkušenější starší pedagog, vezměme si například oblast digitálních technologií. S ohledem na získávání zkušeností bych rád zdůraznil, že mentoring mezi pedagogy by měl být využíván i v rámci programů přeshraničních a mezinárodních mobilit,“ představil využití mentoringu v ČR a možné využití na poli mezinárodních mobilit náměstek Miller.

Jednání bylo zahájeno a ukončeno europoslankyní Cicurel. V průběhu jednání, které bylo rozděleno na panely a následnou diskusi, zazněly příspěvky k evidence-based praxi a zkušenostem zástupců mentoringových organizací, kteří vystoupili na půdě Evropského parlamentu vůbec poprvé. Zazněly také příspěvky od zástupců unijních organizací jako je Evropská komise, Výboru regionů nebo českého předsednictví slovy náměstka Jaroslava Millera.

„Já sám mám s mentoringem bohatou zkušenost, jelikož jsem univerzitním pedagogem. A ačkoliv jsem pedagogiku přímo nestudoval, byl to právě mentoring, který mě naučil předávat znalosti a zkušenosti dál. Tudíž vnímám mentoring jako proces, s kterým se během života setkáváme přirozeně, byť má samozřejmě větší hodnotu, pokud je systémově ukotvený,“ uvedl náměstek Jaroslav Miller.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Hasiči pořídí osobní balistickou ochranu, bude je chránit i před výbuchy při požáru

22:31 HZS ČR: Hasiči pořídí osobní balistickou ochranu, bude je chránit i před výbuchy při požáru

Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR plánuje pořídit prostředky osobní balistické o…