MSPV podporuje zachování stávajícího systému rané péče v ČR

21.08.2016 7:35 | Zprávy

Raná péče má v České republice již 25 letou tradici, jako komunitní služba úspěšně pomáhá rodinám s dětmi s postižením. Sociální model rané péče v ČR představuje profesionální, moderní a uznávaný systém v evropském i světovém srovnání a je z kompetenčního zákona správně ukotven v zákoně o sociálních službách.

MSPV podporuje zachování stávajícího systému rané péče v ČR
Foto: mpsv.cz
Popisek: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR - logo

„Nevidím důvod, proč zasahovat do věcí, které fungují na vysoké profesionální úrovni. Neuvážené změny by mohly mít velmi negativní a nevratné dopady na rodiny s postiženými dětmi,“ uvedla náměstkyně ministryně pro řízení sekce sociální a rodinné politiky Zuzana Jentschke Stőcklová ke spekulacím o možných změnách v systému rané péče.

Raná péče se zaměřuje nejen na minimalizaci vlivu postižení dítěte při jeho vývoji, ale zejména na sociální začlenění dítěte a rodiny a jejich schopnost se s limitujícím postižením vyrovnat v přirozeném prostředí, tj. při zachování běžného způsobu života. Toho se nedá, jak ukázal historický vývoj v této oblasti, dosáhnout pouze prostřednictvím medicínského nebo pedagogického modelu, ale jen skrze takzvaný sociální model rané péče. Jedná se o multidisciplinární model, který překonává omezení resortního rozdělení péče a dokáže rodinám zprostředkovat komplexní pomoc z řady oborů najednou. Jako jediný vede k úspěšnému a úplnému sociálnímu začlenění dětí s postižením a rodin do společnosti.

V současné době poskytuje tuto sociální službu 47 poskytovatelů v 50 zařízeních ve všech krajích a pro všechny specifické druhy postižení dítěte, včetně například autismu a muskulární atrofie. Jejich služby ročně využívá 3500 rodin. Všichni poskytovatelé jsou na vysoce profesionální úrovni a patří do mezinárodní a evropské sítě rané péče. Dobře funguje rovněž kontrola ze strany zadavatelů (státu, krajů a obcí), inspekce kvality sociálních služeb, zajištěna je i kvalitní metodologie se zpětnou vazbou rodičů.

Změny v systému rané péče, zejména její možné vyjmutí ze zákona o sociálních službách, by ohrozily současný dlouhodobě budovaný systém, zvýšila by se nedostupnost služby, rozpadly se profesionální týmy poskytovatelů péče. Ve svém důsledku by rodiče dětí s postižením ztratili možnost využívat moderní a profesionální službu a omezila se jejich možnost fungovat v přirozeném prostředí. Návratem k čistě pedagogickému nebo medicínskému modelu rané péče by se tato oblast vrátila o desítky let zpátky a ČR se vyřadila se ze společnosti vyspělých zemí, které výhod sociálního modelu rané péče využívají.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: České jaderné elektrárny splňují mezinárodní normy ochrany životního prostředí

13:33 ČEZ: České jaderné elektrárny splňují mezinárodní normy ochrany životního prostředí

Temelín i Dukovany splňují požadavky mezinárodní normy pro řízení ochrany životního prostředí. Takov…