MSp: Ve Vídni se uskutečnila konference o potřebnosti hromadných řízení ve spotřebitelských sporech

22.05.2019 11:15 | Zprávy

Ministerstvo spravedlnosti pokračuje v přípravách návrhu zákona o hromadných žalobách a zástupkyně legislativního odboru Ministerstva spravedlnosti Anežka Janoušková v této souvislosti zúčastnila mezinárodní konference o kolektivní ochraně spotřebitelských práv v soudním řízení. Závěry této konference ukazují, že při přípravě návrhu zákona o hromadných žalobách se ministerstvo vydalo správným směrem.

MSp: Ve Vídni se uskutečnila konference o potřebnosti hromadných řízení ve spotřebitelských sporech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova ministerstva spravedlnosti

V pátek 17. května 2019 se ve Vídni uskutečnila celodenní konference s názvem „Překážky při kolektivním prosazování spotřebitelského práva“. Konference pořádané pod záštitou rakouského Ministerstva práce, sociálních věcí, zdravotnictví a ochrany spotřebitele se zúčastnilo přes 100 hostů reprezentujících ministerstva, advokacii, justici či podnikatelský a neziskový sektor především z Rakouska, Německa a Švýcarska. Setkání si nenechal ujít ani legislativní odbor Ministerstva spravedlnosti. Rezort nyní vyhodnocuje došlé připomínky k návrhu zýkona, podrobnosti jsou k dispozici zde.

V příspěvcích zaznělo, že hromadná řízení jsou ve spotřebitelských sporech zcela nezbytná.  Mezi zúčastněnými panovala na tomto závěru jednoznačná shoda. Potvrzuje se, že němečtí i rakouští spotřebitelé jsou v tomto směru o krok napřed. Z  obsahu diskuze bylo zřejmé, že ačkoliv jsou Německo a Rakousko v pojetí hromadné procesní ochrany spotřebitele dál, nejsou jejich systémy bezchybné. Zejména německý model založený na vzorových určovacích žalobách čelil kritice.

V oblasti dalšího směřování legislativních úprav v jednotlivých členských státech Evropské unie a jejího možného zlepšení upozorňovali vystupující na to, že by bylo vhodné ochranu rozšířit i na vztahy mezi podnikateli (vztahy b2b) a upravit zvláštní proces pro hromadné uplatňování nízkých nároků, pro který se spíše hodí tzv. opt-out. Zaznělo i doporučení, aby vedle reprezentativních žalob mohly hromadná řízení zahájit i samotní spotřebitelé.

Z hlediska praktického uplatňování pak bylo zmíněno, že negativní vliv na funkčnost systémů v praxi má obvyklá důkazní nouze žalobce či že alfou a omegou dobře fungujícího systému je zajištění odpovídajícího financování hromadného řízení.

Česká republika se pohybuje ve stejném legislativním rámci jako Rakousko či Německo, a proto nepřekvapí, že všechny výše uvedené překážky byly identifikovány i při přípravě českého návrhu zákona o hromadných žalobách. Tuzemský návrh se nicméně snaží na tyto problémy pamatovat a hned od počátku jim předejít.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Radek Koten byl položen dotaz

Nezávislost

Myslíte, že je šance, že se vymaníme ze závislosti na jiných? Proč bychom měli být věčně závislí na Rusku nebo USA?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora vítá závazek vlády ČR k rozvoji větrné energie

13:33 Hospodářská komora vítá závazek vlády ČR k rozvoji větrné energie

Hospodářská komora České republiky oceňuje, že se vláda po přerušení vrátila k projednání změn Polit…