Masarykova univerzita: Mendelova genetická konference přinesla vědcům inspiraci

27.07.2022 15:11 | Tisková zpráva

Na čtyři stovky vědců, jejichž oborem je genetika, se sešlo v Brně u příležitosti dvoustého výročí narození zakladatele tohoto oboru Gregora Johanna Mendela. Konferenci spolupořádala Masarykova univerzita.

Masarykova univerzita: Mendelova genetická konference přinesla vědcům inspiraci
Foto: MUNI
Popisek: Masarykova univerzita - logo

Konference byla poctou dílu Gregora Johanna Mendela, ale také důležitou odbornou vědeckou událostí, které se účastnila řada excelentních vědců. Přinesla diskuse na aktuální témata z oblasti genetiky člověka se zaměřením na vzácná dědičná onemocnění i predispozice k nádorům, dále genetiky živočichů a rostlin včetně problematiky GMO nebo genetiky bakterií a virů. Významní mezinárodní vědci se věnovali také etickým otázkám spojeným s diagnostikou a screeningem genetických onemocnění nebo uplatnění nových genomických technologií v medicíně či zemědělství.

Do Brna díky velkému nasazení organizačního výboru, v rámci kterého koordinovala vědeckou náplň konference prorektorka MU Šárka Pospíšilová, přijeli kromě dalších špičkových vědců přednášet i tři držitelé Nobelovy ceny – Thomas R. Cech, Sir Paul Nurse a Ada E. Yonath.

Za speciální označil konferenci Sir Michael Stratton. Tento britský vědec, ředitel Wellcome Trust Sanger Institute a vedoucí Mezinárodního konsorcia pro nádorový genom se dlouhodobě věnuje systematickému vyhledávání somatických mutací v genomu lidských nádorů. Díky těmto studiím objevil somatické mutace genů u maligního melanomu a také rakoviny plic, ledvin, prsu a dalších nádorů. „Speciální byla tato konference ze dvou různých důvodů. Za prvé to byla oslava výročí narození Mendela a ukázala obsáhlost jeho práce. Za druhé byla speciální pro nás vědce. Přednášky zahrnovaly různá témata z biologie, z oblasti medicíny i výzkumu rostlin. A navíc: Málokdy máme šanci potkat na konferenci dohromady Paula Nurse, Thomase Cecha a Adu Yonath,“ uvedl Stratton.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Myslíte, že je Trump ,,Putinův agend"?

Proč jde podle vás na ruku Putinovi, a proč se snaží oslabit Evropu? Vždyť upřímně ona je dost slabá i bez něj - bohužel.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: V dodávce celníci objevili mrtvou zvěř

16:08 Celní správa: V dodávce celníci objevili mrtvou zvěř

Osm kusů mrtvé zvěře, přepravované v nevhodných podmínkách, odhalili při silniční kontrole celníci v…